Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 12.06.2015 06:00 Publikacja: 12.06.2015 06:00
Robert Sobieraj, analityk akcji, MetLife PTE
Foto: Archiwum
Zaczęło się w połowie stycznia, kiedy to SNB uwolnił kurs franka i część kredytobiorców podniosła larum. Rozkręcała się już kampania wyborcza i tematem zajęli się politycy. Warto się więc zastanowić, jakie „buty" chciałyby uszyć bankom działającym w Polsce największe siły polityczne. W programie PiS czytamy m.in.: „kolejnym instrumentem kumulowania złożonych zasobów rozwojowych będzie udomowienie banków", a więc repolonizacja. Na stronie internetowej tej partii możemy również znaleźć projekt ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych, a więc podatku bankowego. W kwestii przewalutowania kredytów frankowych trudno o oficjalne dokumenty, ale z wypowiedzi przedstawicieli PiS można wywnioskować, że partia chce pomóc frankowiczom również kosztem banków. W przypadku PO można mówić raczej o zachowaniu status quo. Trzecia siła polityczna w Polsce, a mianowicie Paweł Kukiz, ma wobec banków najbardziej konkretne plany: „zwiększenie kontroli państwa, opodatkowanie oraz sprawdzenie przez KNF, czy kredyty frankowe faktycznie były kredytami w walucie, a jeśli nie, to dać możliwość klientom przewalutowania na koszt banku, na przykład po uśrednionym kursie z dnia podpisania umowy kredytu". Nie dziwi więc, że akcje niektórych banków spadły już w tym roku ponad 20 proc. Czy to wystarczy?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Najpopularniejszy ETF reprezentujący „górników złota” VanEck Gold Miners od początku roku zarobił ponad 40 proc.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Indeks WIG20 ma do pokonania średnioterminową przeszkodę cenową w postaci klastra Fibonacciego: 2788–2811 pkt.
Indeks WIG w tym roku zyskał już około 25 proc., po raz pierwszy w historii przełamując w czwartek symboliczną barierę 100 tys. pkt.
Po dość trudnej pierwszej połowie kwietnia na rynkach druga część miesiąca przyniosła dużą zmianę nastrojów, szczególnie na GPW.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Fundusze inwestujące w złoto odnotowały w zeszłym tygodniu rekordowy napływ netto środków w wysokości ok. 8 mld USD.
Chaotyczna i szkodliwa polityka prezydenta USA doprowadziła do kryzysu zaufania wokół amerykańskiej waluty, akcji i długu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas