Stosunek głosów 229:64 pokazuje jak duża była przewaga zwolenników porozumienia, należy jednak odnotować, że kilku prominentnych członków Syrizy zagłosowało przeciwko pakietowi ustaw. Najważniejszym nazwiskiem wydaje się były minister finansów Yanis Varoufakis, który podczas debaty mówił o tym, że Grecji narzucono nowy Traktat Wersalski. Optymizmu nie było widać także u premiera Alexisa Tsiprasa, który jak stwierdził bierze odpowiedzialność za porozumienie, w które nie wierzy, ale który zostało podpisane, aby Grecja uniknęła katastrofy i niekontrolowanej upadłości. Wydaje się, że o ile obecnie premierowi Tsiprasowi udało się zażegnać kryzys polityczny, to jednak może on powrócić w kolejnych miesiącach. Teraz inwestorzy muszą zaczekać na zatwierdzenie porozumienia przez parlamenty pozostałych krajów, co jednak powinno nastąpić bez większych przeszkód i można stwierdzić, że grecki kryzys został tymczasowo zażegnany. Dlatego też na początku handlu w Europie widzimy dziś solidne wzrosty.
Wczorajsze wystąpienie Janet Yellen przyniosło niewiele nowych informacji, lecz to można było odebrać jako dość jastrzębi sygnał w otoczeniu problemów, które targają chińską gospodarką i słabych danych o sprzedaży detalicznej z USA. Prezes FED ciągle oczekuje, że stopy procentowe zostaną podniesione w tym roku, a FOMC będzie oceniał sytuację z posiedzenia na posiedzenie w kolejnych miesiącach. Nie można więc wykluczyć, że pierwsze podwyżki zobaczymy we wrześniu, choć wydaje się to mało prawdopodobne. Dziś czeka nas druga część wystąpienia tym razem w Senacie, która jednak nie powinna przynieść wielu nowych informacji.
W dzisiejszym kalendarium najważniejszym wydarzeniem z pewnością jest posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Po osiągnięciu porozumienia w sprawie Grecji rola dzisiejszej konferencji prasowej nie będzie tak istotna jak mogliśmy przypuszczać w ubiegłym tygodniu, lecz z pewnością warto zwrócić uwagę na ewentualne modyfikacje w ramach forward guidance, dotyczące możliwości przedłużenia lub zwiększenia programu QE. W kontekście Grecji istotna będzie decyzja w sprawie zwiększenia programu pomocowego dla greckiego sektora bankowego ELA, która mogłoby pozwolić na szybkie otwarcie banków, choć ciągle przy zachowaniu pewnych form kontroli kapitałowej. Podczas konferencji prasowej padną również z pewnością pytania dotyczące cięcia greckiego zadłużenia, które pokażą, czy stanowisko ECB w tej sprawie ewoluuje wraz z opinią IMF.
Wczorajszy odczyt inflacji w Polsce okazał się zgodny z oczekiwaniami i nie wpłynął na rynek złotego, na którym widzimy w ostatnich dniach wyraźną poprawę nastrojów, także dzisiejsze dane o inflacji bazowej nie powinny mieć znaczenia dla inwestorów. W kontekście dolara poznamy odczyt Philly FED oraz liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, nie należy oczekiwać jednak większego umocnienia EURUSD w przypadku słabszych odczytów, gdyż gołębie nastawianie ECB będzie dziś wywierało presję na euro.
Kamil Maliszewski, Zespół mForex, Dom Maklerski mBanku S.A