Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Dorota Strauch, analityk, Raiffeisen Polbank
Ruch miał miejsce w ślad za spadkami niemieckich odpowiedników. Piątkowe dane makro z Polski przeszły bez echa. Warto jednak odnotować wstępny odczyt PKB za III kw. (3,4 proc. r./r. – 0,1 pkt proc. ponad konsensusem). Dane należy ocenić pozytywnie i wciąż widać szanse na jeszcze lepszy wynik w IV kw. W piątek poznaliśmy też zrewidowany odczyt inflacji (wyniosła -0,7 proc. r./r., a więc 0,1 pkt proc. więcej niż wstępny odczyt i wynik za wrzesień). Widać wzrost cen żywności wykraczający ponad sezonowy wzorzec. W najbliższych miesiącach powinien też dołączyć coraz mniejszy efekt niskich cen paliw, przez co powinniśmy zobaczyć wyczekiwane odbicie CPI. To zaś potwierdzi, że po stronie czynników makroekonomicznych brak jest przesłanek do obniżek stóp procentowych w Polsce wycenianych przez rynek.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Trend obowiązuje, dopóki nie zostanie zanegowany.
Ostatnie sesje na giełdach wpisują się w dominujący, średnioterminowy sentyment prowzrostowy, podkreślając różnice w dynamice rynków.
To pytanie pojawia się czasem w dyskusjach branżowych. Często odnosi się do relatywnie niskiego zainteresowania rynkiem akcji w Polsce, w relacji do USA i Europy Zachodniej.
Sektorami, na które warto zwrócić uwagę, są surowce i towary. Hossa na kawie i kakao już przeminęła. Teraz metale cieszą się zainteresowaniem.
Najświeższym przykładem jest deprecjacja intradayowa akcji Synektika prawie o 20 proc. w reakcji na informacje o chińskiej konkurencji.
W teorii jesteśmy w ciekawym momencie na rynkach. A krajowy z dużym prawdopodobieństwem podąży za nastrojami globalnymi.