Dolar dzisiaj najbardziej zyskuje względem NZD

Słabość nowozelandzkiej waluty to temat obserwowany od kilku dni – pisaliśmy o tym też w rannym raporcie.

Publikacja: 17.11.2015 17:24

Wykres dzienny NZD/USD

Wykres dzienny NZD/USD

Foto: DM BOŚ

Dzisiaj kiwi zaszkodziły słabe dane z aukcji mleka – indeks cenowy spadł o 7,9 proc., a ceny mleka w proszku poszły w dół aż o 11 proc. – więcej informacji na ten temat można znaleźć pod adresem - http://www.globaldairytrade.info/en/product-results/. Kolejny przetarg zaplanowano na 1 grudnia.

Z kolei dolar jest wspierany rosnącymi oczekiwaniami na grudniową podwyżkę stóp procentowych przez FED, które wzrosły dzisiaj do 74 proc. (dane na bazie CME Group FedWatch). Opublikowane dzisiaj dane nt. inflacji CPI w październiku były nawet minimalnie lepsze od oczekiwań – w ujęciu rocznym inflacja wzrosła o 0,2 proc. r/r, chociaż pozostałe odczyty w tym bazowy, były zgodne (1,9 proc. r/r). Z kolei dane nt. produkcji przemysłowej wprawdzie wskazały nieoczekiwany spadek  o 0,2 proc. m/m, ale już liczone tylko dla przetwórstwa mieliśmy wzrost o 0,4 proc. m/m przy szacunkach 0,2 proc. m/m.

Technicznie NZD/USD wybił się dołem z  10-dniowej konsolidacji. Tym samym mocnym oporem jest teraz rejon 0,65. Jednocześnie można wskazać nowy kanał spadkowy. To zwiększa prawdopodobieństwo testowania rejonów wsparć opartych o dawną strefę z września b.r. w okolicach 0,64, a także dolnego ograniczenia w/w kanału przy 0,6290, co skąd już niedaleko do tegorocznych minimów przy 0,6227-42. Nie wykluczamy, że ostatecznie RBNZ może dać 10 grudnia sygnał sugerujący zakończenie cyklu obniżek stóp, co da pretekst do większego korekcyjnego odbicia NZD. Niemniej do tego czasu kiwi pozostanie w defensywie.

Wykres dzienny NZD/USD

Sporządził:

Okiem eksperta
Czyżby kolejna formacja V?
Okiem eksperta
Ether znów błyszczy w świecie krypto
Okiem eksperta
GPW już 30 proc. w górę! Co dalej z hossą?
Okiem eksperta
Prezes NBP inaczej interpretuje cykl obniżek stóp
Okiem eksperta
Banki centralne na pierwszym planie
Okiem eksperta
Drugi oddech energetyki atomowej