Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 21.11.2015 05:00 Publikacja: 21.11.2015 05:00
Dorota Strauch, analityk, Raiffeisen Polbank
Foto: Archiwum
W efekcie kurs EUR/USD wrócił pod poziom 1,07, przy którym konsolidował się przez resztę dnia. Z kolei kurs EUR/PLN spadł o 1 grosz w okolice 4,24, a więc dolnej granicy wahań z ostatnich dni. Trwa konsolidacja pary na podwyższonych poziomach i wciąż brakuje impulsu do większego ruchu. Prawdopodobnie więc przyszły tydzień upłynie pod znakiem umiarkowanych wahań. Z doniesień krajowych poznamy jedynie stopę bezrobocia (środa), która nie będzie istotna dla notowań. Ważniejsze mogą być doniesienia ze sfery politycznej, zwłaszcza dalsze wskazówki co do planów odnośnie przewalutowania kredytów w CHF czy planu finansowania ogłoszonych przez nowy rząd działań. Z zagranicy wyjątkowo ciekawszy może być początek tygodnia z uwagi na publikacje wstępnych odczytów PMI dla strefy euro. W drugiej połowie tygodnia czeka nas obniżona aktywność na rynku z uwagi na święto w USA (czwartek). Na pozostałych parach prawdopodobnie zobaczymy w najbliższym czasie konsolidację USD/PLN pod barierą 4 i chwilowe wyhamowanie wzrostu GBP/PLN, po tym gdy para pokonała psychologiczny poziom 6. Niższej zmienności sprzyjać może wyczekiwanie na kluczowe wydarzenia zaplanowane na grudzień: decyzja EBC (3 grudnia), dane z rynku pracy w USA (4 grudnia) i decyzja Fed (17 grudnia).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Na amerykańskim rynku wcześniejsza dynamiczna korekta została praktycznie równie szybko zakończona, jak się zaczęła.
Drugą największą kryptowalutą na świecie jest ether, w skrócie ETH. Stanowi 9 proc. wartości wszystkich kryptowalut, w których nadal dominuje bitcoin z 62-proc. udziałem.
Poniedziałkowa sesja na GPW rozpoczęła się od mocnego uderzenia. W pierwszej godzinie WIG, mWIG40 i sWIG80 wyznaczyły nowe historyczne szczyty.
Majowa decyzja RPP nie zaskoczyła – nastąpiła obniżka stóp procentowych o 50 pkt baz., dokładnie tak, jak oczekiwano.
Po bardzo burzliwym, ale finalnie dobrym kwietniu początek pierwszego pełnego majowego tygodnia zastał GPW w nie najlepszych nastrojach.
Sektor energetyki atomowej może okazać się jednym z największych beneficjentów nowego rozdania w polityce klimatycznej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas