Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 26.11.2015 05:00 Publikacja: 26.11.2015 05:00
Andrzej Bebłociński, diler PKO BP
Foto: Archiwum
Wsparciem dla obligacji pozostaje zaplanowane na przyszły czwartek posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Inwestorzy oczekują, że EBC zdecyduje się na kolejne łagodzenie polityki pieniężnej. W cenach jest 10-punktowe obniżenie stopy depozytowej. W grę wchodzi też wydłużenie okresu skupowania aktywów poza 2016 rok oraz zwiększenie skali i zakresu instrumentów kupowanych na rynku wtórnym. Niemiecka dwulatka wyceniana była wczoraj rekordowo wysoko. Inwestorzy kupujący dwuletnie papiery z rentownością minus 0,42 proc. zgadzają się, by w momencie wykupu otrzymać prawie 1 proc. mniej, niż zapłacili wczoraj. Na wartości zyskiwały również papiery portugalskie, włoskie, hiszpańskie i francuskie. Rentowność tamtejszych dziesięciolatek spadała nawet o 11 punktów bazowych. W łagodzenie polityki pieniężnej przez ECB wierzy też eurodolar. Wspólna waluta w relacji do dolara była wczoraj najsłabsza od kwietnia (1.0580). Z kolei najsłabszy od 11 lat w relacji do dolara pozostawał złoty (4,03). Eurozłotego wyceniano wczoraj po południu na 4,2650. W najbliższych miesiącach los krajowej waluty pozostanie pod wpływem zdolności do utrzymania dyscypliny budżetowej oraz kształtu polityki pieniężnej realizowanej przez nową Radę Polityki Pieniężnej.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Na amerykańskim rynku wcześniejsza dynamiczna korekta została praktycznie równie szybko zakończona, jak się zaczęła.
Drugą największą kryptowalutą na świecie jest ether, w skrócie ETH. Stanowi 9 proc. wartości wszystkich kryptowalut, w których nadal dominuje bitcoin z 62-proc. udziałem.
Poniedziałkowa sesja na GPW rozpoczęła się od mocnego uderzenia. W pierwszej godzinie WIG, mWIG40 i sWIG80 wyznaczyły nowe historyczne szczyty.
Majowa decyzja RPP nie zaskoczyła – nastąpiła obniżka stóp procentowych o 50 pkt baz., dokładnie tak, jak oczekiwano.
Po bardzo burzliwym, ale finalnie dobrym kwietniu początek pierwszego pełnego majowego tygodnia zastał GPW w nie najlepszych nastrojach.
Sektor energetyki atomowej może okazać się jednym z największych beneficjentów nowego rozdania w polityce klimatycznej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas