Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Andrzej Bebłociński, diler PKO BP
Wsparciem dla obligacji pozostaje zaplanowane na przyszły czwartek posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Inwestorzy oczekują, że EBC zdecyduje się na kolejne łagodzenie polityki pieniężnej. W cenach jest 10-punktowe obniżenie stopy depozytowej. W grę wchodzi też wydłużenie okresu skupowania aktywów poza 2016 rok oraz zwiększenie skali i zakresu instrumentów kupowanych na rynku wtórnym. Niemiecka dwulatka wyceniana była wczoraj rekordowo wysoko. Inwestorzy kupujący dwuletnie papiery z rentownością minus 0,42 proc. zgadzają się, by w momencie wykupu otrzymać prawie 1 proc. mniej, niż zapłacili wczoraj. Na wartości zyskiwały również papiery portugalskie, włoskie, hiszpańskie i francuskie. Rentowność tamtejszych dziesięciolatek spadała nawet o 11 punktów bazowych. W łagodzenie polityki pieniężnej przez ECB wierzy też eurodolar. Wspólna waluta w relacji do dolara była wczoraj najsłabsza od kwietnia (1.0580). Z kolei najsłabszy od 11 lat w relacji do dolara pozostawał złoty (4,03). Eurozłotego wyceniano wczoraj po południu na 4,2650. W najbliższych miesiącach los krajowej waluty pozostanie pod wpływem zdolności do utrzymania dyscypliny budżetowej oraz kształtu polityki pieniężnej realizowanej przez nową Radę Polityki Pieniężnej.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Trend obowiązuje, dopóki nie zostanie zanegowany.
Ostatnie sesje na giełdach wpisują się w dominujący, średnioterminowy sentyment prowzrostowy, podkreślając różnice w dynamice rynków.
To pytanie pojawia się czasem w dyskusjach branżowych. Często odnosi się do relatywnie niskiego zainteresowania rynkiem akcji w Polsce, w relacji do USA i Europy Zachodniej.
Sektorami, na które warto zwrócić uwagę, są surowce i towary. Hossa na kawie i kakao już przeminęła. Teraz metale cieszą się zainteresowaniem.
Najświeższym przykładem jest deprecjacja intradayowa akcji Synektika prawie o 20 proc. w reakcji na informacje o chińskiej konkurencji.
W teorii jesteśmy w ciekawym momencie na rynkach. A krajowy z dużym prawdopodobieństwem podąży za nastrojami globalnymi.