Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Dorota Strauch analityk CFA, Raiffeisen Polbank
W przyszłym tygodniu istotne będą rozstrzygnięcia na eurozłotym po tym, gdy para wyznaczyła w czwartek najwyższy poziom od stycznia tuż przy 4,34. Z technicznego punktu widzenia wybicie pary wyhamowało na linii poprowadzonej przez maksima z 2011 i 2014 roku, więc jej pokonanie byłoby istotnym sygnałem do trwalszego wybicia. Fundamentalnie wydaje się, że po negatywnym dla PLN zaskoczeniu EBC zdyskontowany jest już szereg źródeł ryzyka. Rynki są już przygotowane na grudniową podwyżkę stóp przez Fed (16 grudnia), od kilku miesięcy oswajamy się ze zmianami na scenie politycznej w Polsce, a od października z bardziej konkretnymi zmianami w polityce fiskalnej i ryzykiem pogorszenia wskaźników długu i deficytu. Być może więc chwilowo zabraknie już impulsów do dalszego osłabienia złotego, a ubogi w publikacje makro najbliższy tydzień stworzy szansę na odreagowanie. Kluczowe będzie w dalszej kolejności, czy rzeczywiście rynek oswoił się już z podwyżką stóp w USA i czy po jej dokonaniu skupi się np. na tym, że kolejne szybko nie nastąpią. To, jaki sentyment pozostanie po decyzji Fedu, będzie tym istotniejsze, że przy niskiej płynności w okresie świątecznym możemy mieć do czynienia ze wzrostem dziennych zakresów wahań na rynku walutowym, jak pokazały dynamiczne zmiany, które miały miejsce pod koniec ubiegłego roku.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Według prognoz NBP w lipcu inflacja spadnie poniżej 3 proc., a w kolejnych kwartałach może nieco wzrosnąć, jeżeli ceny prądu zostaną odmrożone
Trend obowiązuje, dopóki nie zostanie zanegowany.
Ostatnie sesje na giełdach wpisują się w dominujący, średnioterminowy sentyment prowzrostowy, podkreślając różnice w dynamice rynków.
To pytanie pojawia się czasem w dyskusjach branżowych. Często odnosi się do relatywnie niskiego zainteresowania rynkiem akcji w Polsce, w relacji do USA i Europy Zachodniej.
Sektorami, na które warto zwrócić uwagę, są surowce i towary. Hossa na kawie i kakao już przeminęła. Teraz metale cieszą się zainteresowaniem.
Najświeższym przykładem jest deprecjacja intradayowa akcji Synektika prawie o 20 proc. w reakcji na informacje o chińskiej konkurencji.