Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 05.12.2015 05:00 Publikacja: 05.12.2015 05:00
Dorota Strauch analityk CFA, Raiffeisen Polbank
Foto: Archiwum
W przyszłym tygodniu istotne będą rozstrzygnięcia na eurozłotym po tym, gdy para wyznaczyła w czwartek najwyższy poziom od stycznia tuż przy 4,34. Z technicznego punktu widzenia wybicie pary wyhamowało na linii poprowadzonej przez maksima z 2011 i 2014 roku, więc jej pokonanie byłoby istotnym sygnałem do trwalszego wybicia. Fundamentalnie wydaje się, że po negatywnym dla PLN zaskoczeniu EBC zdyskontowany jest już szereg źródeł ryzyka. Rynki są już przygotowane na grudniową podwyżkę stóp przez Fed (16 grudnia), od kilku miesięcy oswajamy się ze zmianami na scenie politycznej w Polsce, a od października z bardziej konkretnymi zmianami w polityce fiskalnej i ryzykiem pogorszenia wskaźników długu i deficytu. Być może więc chwilowo zabraknie już impulsów do dalszego osłabienia złotego, a ubogi w publikacje makro najbliższy tydzień stworzy szansę na odreagowanie. Kluczowe będzie w dalszej kolejności, czy rzeczywiście rynek oswoił się już z podwyżką stóp w USA i czy po jej dokonaniu skupi się np. na tym, że kolejne szybko nie nastąpią. To, jaki sentyment pozostanie po decyzji Fedu, będzie tym istotniejsze, że przy niskiej płynności w okresie świątecznym możemy mieć do czynienia ze wzrostem dziennych zakresów wahań na rynku walutowym, jak pokazały dynamiczne zmiany, które miały miejsce pod koniec ubiegłego roku.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Na amerykańskim rynku wcześniejsza dynamiczna korekta została praktycznie równie szybko zakończona, jak się zaczęła.
Drugą największą kryptowalutą na świecie jest ether, w skrócie ETH. Stanowi 9 proc. wartości wszystkich kryptowalut, w których nadal dominuje bitcoin z 62-proc. udziałem.
Poniedziałkowa sesja na GPW rozpoczęła się od mocnego uderzenia. W pierwszej godzinie WIG, mWIG40 i sWIG80 wyznaczyły nowe historyczne szczyty.
Majowa decyzja RPP nie zaskoczyła – nastąpiła obniżka stóp procentowych o 50 pkt baz., dokładnie tak, jak oczekiwano.
Po bardzo burzliwym, ale finalnie dobrym kwietniu początek pierwszego pełnego majowego tygodnia zastał GPW w nie najlepszych nastrojach.
Sektor energetyki atomowej może okazać się jednym z największych beneficjentów nowego rozdania w polityce klimatycznej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas