Ale przy przycichnięciu obaw o spowolnienie Chin, optymistycznych sygnałach z gospodarki USA, ale jednocześnie przy mniejszej determinacji Fed do dalszych podwyżek, aktywa ryzykowne są na coraz lepszej drodze do odreagowania. EUR, CHF i JPY mają najwięcej do stracenia.
Ważnym wydarzeniem przyszłego tygodnia będzie szczyt G20 w Szanghaju 26-27 lutego. Choć mało prawdopodobne jest, aby przywódcy uzgodnili wspólne stanowisko dla stabilizacji rynków finansowych, ale przynajmniej Chiny, jako gospodarz szczytu, dla osłabienia potencjalnej krytyki mogą zaangażować się w działania na polu gospodarczym i w kwestii kontroli kapitału, które z entuzjazmem zostaną przyjęte przez pozostałych liderów. Złagodzenie obaw o deprecjację juana i podniesienie indeksów akcji w Chinach może dać paliwo dla podtrzymania pozytywnego sentymentu w globalnym ujęciu.
Przyszły tydzień: zamówienia na dobra trwałe z USA, CPI z Eurolandu i Japonii, CAPEX z Australii
Kalendarz z USA jest bogatszy w końcówce tygodnia, gdyż wcześniej dane o sprzedaży domów (wt i śr) to drugorzędne publikacje. Zamówienia na dobra trwałego użytku za styczeń będą najważniejszym punktem. Po silnym tąpnięciu o 5 proc. m/m w grudniu oczekiwany jest wzrost to 2,6 proc. Dane pomogą w ocenie siły gospodarki USA na początku roku i lepszy odczyt powinien osłabiać obawy o wystąpienie recesji. PKB za IV kw. (pt) ma zostać zrewidowane do 0,5 proc. z 0,7 proc. głównie na podstawie niższej dynamiki zapasów. Uwagę skupi też preferowany przez Fed miernik inflacji PCE Core (pt), gdzie spodziewany jest wzrost do 1,5 proc. r/r. Spośród przedstawicieli Fed usłyszymy opinie od Fischera (wt), Kaplana (śr), Bullarda, Lockharta i Williamsa (czw) oraz Powella i Brainard (pt). Pod warunkiem, że rynki finansowe pozostaną w pozytywnej stabilizacji, USD powinien umacniać się do walut defensywnych, ale z problemami względem walut ryzykownych.
W strefie euro PMI w poniedziałek posłużą jedynie za potwierdzenie ochłodzenia koniunktury, ale nie stanowią istotnego impulsu dla rynków finansowych. Niemiecki indeks Ifo (wt) również powinien wskazać na pogorszenie nastrojów i tylko od skali spadku zależy, czy rynek uzna odczyt za rozczarowanie. Największa wrażliwość EUR będzie dotyczyć inflacji HICP (czw), gdzie słaby odczyt będzie podsycał oczekiwania na reakcję ze strony ECB. Wprawdzie cięcie stopy depozytowej o 10 pb na marcowym posiedzeniu jest już zdyskontowane, nie musi to powstrzymywać przed odbudową krótkich pozycji w EUR.