Kluczowe informacje:
Chiny: Ludowy Bank Chin ustalił średni kurs USD/CNY na 6,5273 wobec 6,5165 wczoraj – skala zmiany jest największa od 7 stycznia b.r. Jednocześnie w 7-dniowych transakcjach repo wpompowano w sektor 130 mld CNY. Minister ds. handlu Gao Hucheng powtórzył, że ani deprecjacja, ani aprecjacja juana nie mają większego wpływu na bilans handlowy. Dodał też, że spodziewa się dalszego wzrostu udziału konsumpcji w PKB, która w ubiegłym roku sięgnęła 66,4 proc. Wcześniej przedstawiciel chińskiego regulatora CBRC przestrzegł przed ryzykiem rosnących złych długów
Japonia: Szef Banku Japonii przemawiając w parlamencie stwierdził, że luźna polityka przynosi zamierzone efekty i zapowiedział jej kontynuację (w tym utrzymywanie ujemnych stóp procentowych), dopóki nie zostanie zrealizowany cel w postaci 2 proc. inflacji. Wcześniej agencja Nikkei spekulowała, że BOJ mógłby ponownie poluzować politykę już ma marcowym posiedzeniu. Z kolei minister ds. gospodarki Ishihara dał do zrozumienia, że ostatnie zmiany kursu jena są nadmierne, ale Japonia nie jest zainteresowana działaniami mającymi na celu dewaluację jena w celu poprawy konkurencyjności. Dodał, że na szczycie G20 gorącymi tematami będą ropa, oraz kwestia przyszłej polityki FED.
Eurostrefa: Indeks Ifo w Niemczech spadł w lutym do 105,7 pkt. z 107,3 pkt. przy szacunkach 106,8 pkt. Wzrósł jednak subindeks bieżącej kondycji (do 112,9 pkt. z 112,5 pkt.), ale mocno spadł subindeks oczekiwań (do 98,8 pkt. z 102,3 pkt. po korekcie w styczniu)
Naszym zdaniem: