Nie potwierdził on gorszych tendencji płynących z odczytów PMI dla przemysłu (choć ten ostatecznie okazał się lepszy, niż wstępne prognozy, ale i tak spadł do 51,3 pkt.), czy też regionalnego indeksu Chicago PMI. W lutym odbił on do 49,5 pkt. wobec 48,2 pkt. w styczniu i prognozie na poziomie 48,5 pkt., chociaż nadal pozostaje poniżej bariery 50 pkt. Uwagę zwraca odbicie subindeksu cen płaconych do 38,5 pkt. z 33,5 pkt. (spodziewano się 34,5 pkt.), czy też zatrudnienia (do 48,5 pkt. z 45,9 pkt.). Wskaźnik nowych zamówień utrzymał się na poziomie 51,5 pkt.
Lepsze dane wsparły dolara, który na koszyku BOSSA USD zrealizował zakładany cel w postaci testu okolic 83,15-83,25 pkt. Maksimum wypadło przy 83,18 pkt., co zbiega się z 61,8 proc. zniesieniem Fibo dla przeceny pomiędzy początkiem grudnia, a końcem I dekady lutego.
Wykres dzienny BOSSA USD
Lepsze dane ISM zaczynają potwierdzać lepszy scenariusz dla amerykańskiej gospodarki w I kwartale, chociaż pewien niepokój mogą budzić spadające oczekiwania inflacyjne na które zwracają uwagę niektórzy członkowie FED. To sprawia, że rynek nadal pozostaje ostrożny w kwestii „dostosowania" oczekiwań związanych z terminem kolejnej podwyżki stóp – chociaż na przestrzeni ostatnich 2 tygodni przesunęliśmy się z wiosny 2017 na grudzień 2016 r. W efekcie pozostaje tylko czekać na komunikat po posiedzeniu FED, jaki poznamy 16 marca – zwłaszcza kontekst wykresu dot-chart, który może dość dobrze obrazować obecną „wypadkową" w FED.
W krótkim okresie uwaga przesunie się na jutrzejsze szacunki ADP, które będą przedsmakiem danych Departamentu Pracy, jakie poznamy w piątek. Poza tym w czwartek mamy jeszcze usługowy ISM, ale i też wydaje się, że dość ważne w obecnej sytuacji gospodarki wyliczenia firmy Challenger, która wskazuje na potencjalne zwolnienia (w styczniu uległa ona potrojeniu w relacji do stycznia).