Kluczowe informacje z rynków:
Chiny: Ludowy Bank Chin ustalił dzisiaj średni kurs USD/CNY na poziomie 6,4936 wobec 6,4971 wczoraj i jednocześnie wpompował w rynek 80 mld CNY w ramach 7-dniowych operacji repo. Poinformowano też o sprzedaży 3-letnich obligacji z oprocentowaniem 2,24 proc. Premier Li powtórzył, że wzrost gospodarczy ma szanse utrzymać się w granicach celu 6,5-7,0 proc.
Japonia: Szef BOJ odniósł się do kwestii planowanej podwyżki podatku VAT w 2017 r. stwierdził, że będzie miała ona niewielki wpływ na wzrost gospodarczy. Powtórzył, że inflacja CPI może osiągnąć cel 2 proc. w I połowie roku fiskalnego 2017/2018. Z kolei minister finansów (Aso) stwierdził (podobnie jak wczoraj szef resortu gospodarki), że potrzeba minimum 3 miesięcy, aby móc ocenić wpływ ujemnych stóp procentowych na gospodarkę.
Kanada: Według zaprezentowanych wczoraj nowych założeń dotyczących nowych stymulantów fiskalnych ze strony rządu, deficyt budżetu w roku fiskalnym 2016-17 wyniesie 29,4 mld CAD, a emisje długu wzrosną o 45 proc. do 133 mld CAD (głównie krótko i średnioterminowe obligacje). Na przestrzeni 6-lat deficyt wyniesie 120 mld CAD.
USA: Szef oddziału FED z Filadelfii, Patrick Harper (bez prawa głosu w FOMC w tym roku) przyznał, że FED może podnieść stopy procentowe w tym roku więcej niż dwa razy i nie zaszkodzi to gospodarce. Z kolei w opinii Charlesa Evansa z FED w Chicago (też bez prawa głosu w FOMC w tym roku) w tym roku powinny mieć miejsce dwie podwyżki stóp, choć jak dodał chciałby zobaczyć więcej dowodów świadczących o możliwym odbiciu inflacji. Dał też do zrozumienia, że nadal widzi więcej ryzyk dla pogorszenia, niż poprawy swoich prognoz.