Kluczowe informacje z rynków:
Japonia: Opublikowana dzisiaj rano druga część ankiety Tankan przeprowadzanej wśród firm wskazała na spadające oczekiwania inflacyjne w marcu względem odczytów z poprzednich kwartałów – w perspektywie za 12 miesięcy do 0,8 proc. z 1,0 proc., 3-letniej 1,1 proc. z 1,3 proc., a 5-letniej 1,2 proc. z 1,4 proc. Agencje podały też, że premier Shinzo Abe może już jutro poinformować o zmianach w budżecie zmierzających do wzrostu aktywności gospodarki. Szef japońskiego rządu miał też powtórzyć, że oczekuje większej koordynacji pomiędzy krajami G-7 i zamierza to poruszyć podczas majowego szczytu.
Australia: Sprzedaż detaliczna w lutym nieoczekiwanie wyhamowała do 0,0 proc. m/m i 3,7 proc. r/r. Dynamika wydanych zgód na budowę domów przyspieszyła natomiast bardziej, niż oczekiwano (3,1 proc. m/m wobec szacunków 2,0 proc. m/m). Wskaźnik miar inflacji TD Securities wyniósł w marcu 0,0 proc. m/m wobec -0,2 proc. m/m w lutym, ale w ujęciu rocznym spadł do 7-miesięcznego minimum przy 1,7 proc. wobec 2,1 proc. w lutym. Liczba ogłoszeń o pracę wzrosła w marcu o 0,2 proc. m/m wobec -1,2 proc. m/m w lutym (wskaźnik ANZ).
Eurostrefa: Indeks nastrojów analityków Sentix wzrósł w kwietniu mniej, niż oczekiwano (5,7 pkt. wobec szacunków 6,8 pkt. i 5,5 pkt. odnotowanych w marcu). W lutym stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła 10,3 proc. (jak oczekiwano), ale dane za marzec zrewidowano w górę do 10,4 proc. Inflacja PPI wyniosła w lutym -0,7 proc. m/m i -4,2 proc. r/r (oczekiwano -0,5 proc. m/m i -4,0 proc. r/r). Szefowa MFW odnosząc się do krytycznych względem Grecji opinii, które wyciekły do opinii publicznej podtrzymała swoją opinię, że MFW nie planuje powrócić do wspierania Grecji, dopóki władze nie zaprezentują wiarygodnego programu gwarantującego powrót do wzrostu gospodarczego. Tymczasem agencje podały, że Eurogrupa będzie rozmawiać nt. sytuacji w Grecji na boku szczytu MFW zaplanowanego na 15-17 kwietnia.
Naszym zdaniem: