Kluczowe informacje z rynków:
Chiny: Ludowy Bank Chin ustalił średni kurs USD/CNY na poziomie 6,4707 wobec 6,4754 wczoraj. Opublikowane zostały dane nt. stanu rezerw walutowych w marcu, które wyniosły 3,21 bln CNY wobec 3,20 bln CNY w lutym.
Japonia: Dane na temat rezerw walutowych w marcu pokazały ich wzrost do 1,26 bln JPY z 1,25 bln JPY. Szef gabinetu premiera Abe (Suga) stwierdził, że rynek jena stał się „jednokierunkowy" i powtórzył, że władze uważnie przyglądają się sytuacji i mogą być gotowe do działania, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Były przedstawiciel resortu finansów Shinohara stwierdził, że Japonia nie będzie w stanie interweniować na rynku jena, gdyż działanie w pojedynkę nie będzie efektywne. Władzom trudno będzie też znaleźć mocne argumenty do takiego działania, aby nie zostać później „skarconym" podczas majowego szczytu G-7. Agencje poinformowały też dzisiaj o spotkaniu szefa BOJ, który jednak nie odniósł się do kursu JPY skupiając się jedynie na tym, że bank centralny będzie gotowy do dalszego luzowania, jeżeli będzie to konieczne dla realizacji celu inflacyjnego.
USA: Opublikowane wczoraj wieczorem zapiski z marcowego posiedzenia FED pokazały, że dyskutowano nt. możliwości podwyższenia stóp w kwietniu, ale ostatecznie zgodzono się co do tego, że ryzyka zewnętrzne uzasadniają ostrożność przy kolejnych ruchach - o tym wspominało wielu członków FED. Kilku z nich zwróciło wręcz uwagę, że kwietniowy ruch świadczyłby „o pośpiechu, który nie wydaje im się właściwy". Było jednak kilka głosów wskazujących, że taki ruch w kwietniu byłby uzasadniony, a nawet opowiadali się oni za podwyżką stóp w marcu. Odnosząc się do stanu gospodarki członkowie FED raczej zgadzali się z tym, że ożywienie jest zgodne z wcześniejszymi oczekiwaniami i to niezależnie od zawirowań na świecie. Później agencje zacytowały też wypowiedzi kilku członków FED. Robert Kaplan z Dallas zwrócił uwagę, że wprawdzie widać pewne postępy w inflacji, ale FED powinien pozostać na stopniowej i ostrożnej ścieżce podwyżek stóp. Z kolei James Bullard z St.Louis (z prawem głosu w FOMC w tym roku) przyznał, że marcowe dane makro były dwuznaczne i nie uzasadniałyby kwietniowego ruchu na stopach. Pojawiła się też opinia Loretty Mester z Cleveland, która podobnie jak Bullard głosuje w tym roku w FOMC. Zwróciła ona uwagę, że sceptyczne podejście rynków finansowych do kwestii podwyżek stóp w tym roku nie będzie ograniczać możliwych, rzeczywistych działań FED, chociaż dodała, że „nie chcemy zaskakiwać rynku i zwykle tego nie robimy".
Eurostrefa: Dzisiaj rano głos zabrali dwaj członkowie ECB. Peter Praet i Vitor Constancio byli zgodni, co do tego, że tzw. scenariusz „helicopter money", czyli rozdawnictwa pieniędzy przez bank centralny bezpośrednio obywatelom w ramach nowej formy QE nie jest rozpatrywany. Zdaniem Praeta, który pełni rolę głównego ekonomisty ECB utrzymywanie się ujemnych stóp procentowych przez 2-3 lata może być szkodliwe dla modelu biznesowego sektora bankowego. Z kolei Constancio, który przemawiał dzisiaj w Parlamencie Europejskim zwrócił uwagę, że ECB pozostaje gotowy do dalszych działań, ale wiele zależy teraz od działań poszczególnych rządów, które powinny działać dla wsparcia wzrostu gospodarczego. Dzisiaj opublikowany został też roczny raport ECB, w którym jego prezes, Mario Draghi zwraca uwagę, że perspektywy dla globalnej gospodarki pozostają niepewne, choć jak dodaje ECB zakłada, że gospodarka obszaru walutowego będzie rozwijać się w średnim tempie 1,5 proc. w latach 2015-18.