Kluczowe informacje z rynków:
Chiny: Ludowy Bank Chin ustalił średni kurs USD/CNY na poziomie 6,4908 wobec 6,4891 wczoraj. Opublikowane zostały też kluczowe dane makro. Dynamika PKB w I kwartale spowolniła do 6,7 proc. r/r z 6,8 proc. r/r (zgodnie z szacunkami, choć jest to najniższy poziom od 7 lat), ale już dane nt. marcowej dynamiki produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej, czy też inwestycji w aglomeracjach były lepsze od prognoz. Dynamika produkcji przyspieszyła do 6,8 proc. r/r z 5,4 proc. r/r (oczekiwano 5,9 proc. r/r), co jest najwyższym poziomem od 9 miesięcy. Z kolei sprzedaż detaliczna wzrosła o 10,5 proc. z r/r z 10,2 proc. r/r (oczek. 10,4 proc. r/r), a inwestycje w aglomeracjach rosły w tempie 10,7 proc. r/r (wcześniej 10,2 proc. r/r, szacunki 10,3 proc. r/r). Zastępca szefa PBOC (Yi Gang) powtórzył, że oczekuje wzrostu PKB w tym roku w przedziale 6,5-7,0 proc., a w kwestii kursu juana zaznaczył, że bank centralny prowadzi w tym względzie wyważoną politykę.
Japonia: Minister finansów Aso stwierdził, że niezależnie od tego, że kraje G-20 są dość wyczulone na kwestie dewaluacji kursu waluty, to japońskie władze nie zawahają się przeprowadzić interwencji na rynkach finansowych, jeżeli te staną się „nieuporządkowane". W rozmowie z amerykańskim Sekretarzem Skarbu Jackiem Lew przyznał, że Japonia jest bardzo zaniepokojona ostatnim silnym wzrostem kursu jena. Z kolei szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego przyznała, że interwencja na rynku jena byłaby możliwa w sytuacji uniknięcia szkodliwej zmienności rynków finansowych. Były minister finansów Ito stwierdził, że Bank Japonii powinien na kwietniowym posiedzeniu (27-28 kwietnia) zwiększyć skalę programu QQE o 20 bln JPY do 100 bln JPY rocznie (w tym nasilić zakupy ETF-ów) i obniżyć stopę procentową do -0,3 proc.
Australia: Bank centralny opublikował tzw. półroczny raport nt. stabilności finansowej, z którego wynika, że sektor jest w dobrej kondycji mimo pewnych ryzyk związanych z ekspozycją na rynek mleka i nieruchomości w Nowej Zelandii. Agencja ratingowa Fitch opublikowała ankietę dotyczącą nastrojów wśród inwestorów – utrzymują się obawy, co do warunków kredytowych, a także sytuacji na lokalnym rynku nieruchomości, oraz w Chinach.
Eurostrefa: Szef Eurogrupy Dijsselbloem przyznał, że nie oczekuje przełomu podczas rewizji programu greckich reform na spotkaniu w Waszyngtonie (z MFW). Poinformował, że temat Grecji będzie omawiany na najbliższym spotkaniu Eurogrupy. Z kolei unijny komisarz Dombrovskis dał do zrozumienia, że prace w kwestii pakietu greckich reform cały czas trwają.