PLN mocniejszy na płytkim rynku

Początek nowego tygodnia handlu na rynku walutowym przynosi stabilizację kursów po umocnieniu w poprzednim tygodniu obrotu.

Publikacja: 30.05.2016 08:50

Konrad Ryczko

Konrad Ryczko

Foto: DM BOŚ

Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,3875 PLN za euro, 3,9523 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9660 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,7652 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,051% w przypadku papierów 10-letnich.

Ograniczona płynność w końcówce poprzedniego tygodnia przyniosła nam kosmetyczne wzrosty PLN wobec CHF czy EUR. Ruchy względem USD czy GBP pozostały ograniczone, niemniej również tam dało się zauważyć poprawę sentymentu wokół złotego. Od czwartku złoty zyskał ok. 0,5% na większości zestawień, gdzie wyjątek stanowiło jedynie USD/PLN co było jednak uzasadnione oczekiwaniami na wieczorne, piątkowe wystąpienie J. Yellen. Poprawę sentymentu wokół PLN można tłumaczyć faktem, iż ostatnie wydarzenia na linii Warszawa – Bruksela wskazują, iż mało prawdopodobnym jest aby KE zdecydowała się na publikację „agresywnego stanowiska" dot. sporu wokół TK w Polsce. Ponadto niedawno przedstawiciele agencji Fitch zapowiedzieli, iż ewentualne zmiany ratingu mogą mieć miejsce po poznaniu szczegółów budżetu na 2017r., podczas gdy część rynku obawiała się ruchu ze strony instytucji już podczas lipcowej rewizji. Ponadto spadek ryzyka wystąpienia Wlk. Brytanii ze struktur unijnych zmniejsza poziom awersji do ryzyka na rynkach w Europie. W szerszym ujęciu obserwujemy więc już ok. 9-groszowy spadek kursu EUR/PLN od niedawnego szczytu (okolice 4,4680 PLN), który wyznaczał 3-miesięczne maksima na tej parze.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makro z rynku krajowego. W kraju inwestorzy czekać będą na jutrzejsze wskazanie dot. wstępnego szacunku PKB za II kw. oraz środowej publikacji dot. przemysłowego indeksu PMI za maj. Dzisiejszy szeroki kalendarz makro przynosi nam dzień wolny od handlu w USA oraz Wlk. Brytanii stąd aktywność rynków może pozostać ograniczona. Wśród publikacji makroekonomicznych warto bliżej przyjrzeć się m.in. wskaźnikom inflacji z Niemiec.

Z rynkowego punktu widzenia ostatnie ruchy na PLN miały miejsce przy ograniczonej płynności i aktywności na rynku stąd ich znaczenie pozostaje niewielkie. Widocznym jest jednak, iż na rynku obserwujemy poprawę sentymentu wokół PLN, co może przynieść próbę zejścia w kierunku 4,37 EUR/PLN. Równocześnie z uwagi na mocnego dolara wydaje się, iż szanse zejścia USD/PLN poniżej 3,9050 PLN pozostają ograniczone.

Konrad Ryczko

Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Okiem eksperta
GPW trochę bardziej dojrzała
Materiał Promocyjny
Cyberprzestępczy biznes coraz bardziej profesjonalny. Jak ochronić firmę
Okiem eksperta
Kto sprzedał w maju, ten jak dotąd żałuje
Okiem eksperta
Obligacje – hossa to czy może bessa?
Okiem eksperta
Sektor ochrony zdrowia na cenzurowanym
Materiał Promocyjny
BIO_REACTION 2025
Okiem eksperta
Najważniejszy obecnie czynnik inwestycyjny: polityka
Okiem eksperta
Wyniki brutalnie weryfikują „event trading”