Krajowa waluta kwotowana jest na rynku następująco: 4,3910 PLN za euro, 3,9455 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9735 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,7829 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności krajowego długu wynoszą 3,107% w przypadku obligacji 10-letnich.
Początek nowego tygodnia na rynku PLN nie przyniósł większych zmian. Rynek w dalszym ciągu tkwił w fazie ograniczonej aktywności z uwagi na brak inwestorów z UK oraz USA. Większa zmienność i aktywność może pojawić się w dalszej części tygodnia kiedy będziemy świadkami zakończenia posiedzenia EBC oraz niezwykle istotnych danych z amerykańskiego rynku pracy (NFP). Dane z USA są obecnie niezwykle ważkie dla rynku z uwagi na potencjalną podwyżkę stóp w wykonaniu FED w czerwcu. Taki ruch najprawdopodobniej doprowadziłby do podbicia wyceny amerykańskiego dolara na rynku i w konsekwencji wywarł presję na waluty EM. W kraju ciężko mówić o ewentualnych mocniejszych impulsach gdyż temat sporu wokół TK najprawdopodobniej nie spotka się z wyraźną reakcją ze strony KE. Agencja Fitch zasugerowała ewentualne ruchy dot. ratingu dopiero w dalszej części roku. Pewnym novum są spekulacje nt. „konsolidacji" sektora OFE w Polsce, co teoretycznie znów mogłoby negatywnie odbić się na rynkowych nastrojach wokół polskich aktywów. Brak jest jednak oficjalnych potwierdzeń ani danych aby można było realnie szacować wpływ takich wydarzeń na krajowy rynek.
W trakcie dzisiejszej sesji GUS opublikuje dane dot. wstępnego szacunku PKB w I kw. Rynek oczekuje wskazania na poziomie 3,4% wobec 4,3% uprzednio. Ponadto warto zwrócić uwagę na szybki szacunek CPI za maj. Ponadto szeroki kalendarz makro zawiera dziś sprzedaż detaliczną w Niemczech za kwiecień, wydatki i dochody amerykanów oraz Indeksy Chicago PMI i Conference Board.
Z rynkowego punktu widzenia wydarzenia ostatnich sesji na PLN nie zmieniają układów technicznych na parach. EUR/PLN konsoliduje w zakresie 4,37-4,42 PLN, podczas gdy na USD/PLN obserwujemy presję na dalsze wzrosty wynikające z mocnego USD na szerokim rynku.
Konrad Ryczko