Kluczowe informacje z rynków:
Chiny: Ludowy Bank Chin ustalił średni kurs USD/CNY na poziomie 6,5889 wobec 6,5790 wczoraj (to najniższe poziomy juana od 2011 r.) Poznaliśmy też odczyty indeksów PMI za maj. Liczony przez rządowych statystyków utrzymał się na poziomie 50,1 pkt. wobec szacowanych 50,0 pkt., ale dla usług spadł do 53,1 pkt. wobec 53,5 pkt. w kwietniu (to najniższy poziom od 3 miesięcy). W przypadku przemysłowego PMI uwagę zwraca spadek subwskaźnika nowych zamówień do najniższego poziomu od 3 miesięcy, ale zapasy były na najwyższym poziomie od 7 miesięcy, a zatrudnienie od roku. Odczyt PMI dla przemysłu liczonego przez niezależny Markit/Caixin spadł do 49,2 pkt. z 49,4 pkt. w kwietniu i był niższy od wcześniejszego odczytu flash na poziomie 49,3 pkt. Uwagę zwraca pogorszenie się składowych dla nowych zamówień (największy spadek od 3-miesięcy), a także cofniecie się subwskaźnika zatrudnienia. Zdaniem ekonomistów Caixin gospodarka nie będzie w stanie utrzymać tempa wzrostu zanotowanego w I kwartale, o ile władze nie podejmą stosownych działań – stymulacja fiskalna, oraz monetarna. W chińskiej prasie pojawiły się też spekulacje, że PKB w tym roku może spowolnić do 6,7 proc. z 6,9 proc. odnotowanych w 2015 r.
Japonia: Premier Abe zdecydował się potwierdzić pojawiające się od dwóch dni spekulacje, jakoby będzie chciał odsunąć w czasie planowaną podwyżkę stawki VAT aż o 2,5 roku. Więcej szczegółów jest oczekiwanych dzisiaj wieczorem, kiedy to rząd może ogłosić też dodatkowe działania fiskalne mające wesprzeć słabnącą gospodarkę. Ostatnie dane nt. zysków firm w I kwartale to ich spadek aż o 9,3 proc. r/r, a indeks PMI w maju utrzymał się blisko 40-miesięcznych minimów (47,7 pkt.). Dzisiaj poznaliśmy też dane nt. wydatków firm, które nieoczekiwanie wzrosły w I kwartale o 4,2 proc. r/r (szacowano 2,4 proc. r/r)
Australia: Dynamika PKB w I kwartale pobiła rynkowe oczekiwania – wzrost wyniósł 1,1 proc. k/k i 3,1 proc. r/r wobec szacowanych 0,8 proc. k/k i 2,8 proc. r/r. Poprawa to wynik większego wkładu eksportu, ale i też wyższych wydatków gospodarstw domowych. Dzisiaj poznaliśmy też indeks PMI dla przemysłu, który nieoczekiwanie spadł w maju do 51,0 pkt. z 53,4 pkt., co jest najniższym poziomem od 7 miesięcy
Nowa Zelandia: Indeks terms of trade wzrósł w I kwartale o 4,4 proc. k/k przy konsensusie 1,0 proc. k/k (to najwyższy poziom od 2 i pół roku). Ceny importu spadły o 4,3 proc. k/k, a eksportu nie uległy zmianie, choć wolumen eksportu spadł o 2,7 proc. k/k za sprawą niższego eksportu nabiału i mięso.