Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,4142 PLN za euro, 3,9780 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0603 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,3302 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności krajowego długu spadły do poziomu 2,93% w przypadku papierów 10-letnich. Jest to najniższy poziom od 17 maja br.
Ostatnie godziny handlu na rynku polskich aktywów przyniosły wyhamowanie korekty wzrostowej na wycenie PLN. Po piątkowej panice rynek ustabilizował się blisko okolic 4,41 PLN za euro oraz 4,05 PLN wobec franka szwajcarskiego. Równocześnie wydaje się, iż przestrzeń do dalszego zwyżki jest już ograniczona z uwagi na szereg czynników ryzyka i niepewności wokół PLN i walut EM. Przede wszystkim inwestorzy zastanawiają się jaki wariant „Brexitu" zostanie uruchomiony: czy Brytyjczycy powołają się na tzw. artykuł 50, jeżeli tak to kiedy. Obecnie mówi się, że najbardziej prawdopodobnym wydaje się „wariant norweski", jednak również tutaj brak jest wiążących wypowiedzi decydentów. Na rynku panują obecnie mieszane nastroje – rynki rosną, jednak niepewność w zakresie UE-Wlk. Brytania utrzymuje się. Ponadto w kraju inwestorzy znów zaczynają się niepokoić możliwym kształtem tzw. ustawy frankowej oraz zbliżającymi się rewizjami ratingu. Warto zwrócić uwagę na kolejną udaną sesje na rynku długu, gdzie krajowe papiery korzystają z popytu na bardziej bezpieczne aktywa oraz impulsów z szerokiego rynku, gdzie inwestorzy zakładają, że ostatnie wydarzenia opóźnią dalsze zacieśnianie polityki monetarnej w USA. Resumując obserwujemy lekką poprawę nastrojów po niedawnej, rynkowej panice jednak inwestorzy w dalszym ciągu pozostają ostrożni, co ogranicza potencjał wzrostu PLN.
W trakcie dzisiejszej sesji GUS poda dane dot. szybkiego szacunku inflacji CPI za czerwiec. Rynek spodziewa się wskazania na poziomie -0,9% r/r. Ponadto NBP zaprezentuje dane dot. bilansu handlowego w I kw. oraz oczekiwań inflacyjnych w czerwcu. Instytucja poda również dane dot. zadłużenia zagranicznego i międzynarodowej pozycji inwestycyjnej Polski. Ponadto na szerokim rynku warto bliżej przyjrzeć się danym dot. sprzedaży detalicznej w Niemczech, wskazaniu indeksu KOF oraz popołudniowym wskazaniom z USA (zasiłki dla bezrobotnych, Chicago PMI).
Z rynkowego punktu widzenia ostatnie umocnienie PLN przyniosło nam test wsparć na 4,05 CHF/PLN, 4,40 EUR/PLN oraz 3,9650 USD/PLN. Lokalnie wydaje się, iż perspektywa dalszej zwyżki PLN pozostaje ograniczona. Ryzyko związane z Brexitem powstrzymuje inwestorów przed zwieszaniem pozycji na walutach EM i CE.
Konrad Ryczko