Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 3,9914 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,4050 PLN względem franka szwajcarskiego, 4,0570 PLN za franka szwajcarskiego oraz 5,1727 PLN w zestawieniu z brytyjskim funtem. Rentowności krajowego długu wynoszą 2,892% w przypadku obligacji 10-letnich.
Ostatnie sesje na rynku PLN nie przyniosły większych emocji, gdzie intra-sesyjne zmiany kursów zwyczajowo nie przekraczały 0,4%. Analiza kursów z poprzedniego tygodnia wskazuje, iż PLN zyskał ok. 0,6% do EUR, 2,3% wobec GBP i 0,84% względem CHF, równocześnie tracąc ok. 0,26% w relacji do dolara amerykańskiego. Początek poprzedniego tygodnia przyniósł podbicie nerwowości wśród inwestorów w związku z prezentacją nowego planu zagospodarowania środków w OFE. Ostatecznie jednak rynek ocenił proponowane zmiany jako dość neutralne co przesunęło uwagę inwestorów w kierunku wydarzeń z szerokiego rynku. Najważniejszym wydarzeniem tygodnia była piątkowa publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy, gdzie odczyt NFP (287k) wyraźnie pobił prognozy na poziomie 175k. Podbicie wyceny USD było jednak nietrwałe, gdyż w chwilę potem inwestorzy zwrócili uwagę na rewizję danych historycznych oraz wzrost stopy bezrobocia. W szerszym kontekście na większości par związanych z PLN (poza GBP/PLN) obserwujemy stany konsolidacyjne wynikające z dużej dozy niepewności na rynku. Z jednej strony indeksy akcyjne i kwotowania walut EM próbują rosnąć, jednak ruch ten ograniczany jest brakiem ostatecznego scenariusza dla tzw. Brexit'u. Ponadto kwotowania PLN w dalszym ciągu obciążone są ryzykiem tzw. ustawy frankowej oraz obawami dot. budżetu na rok 2017.
W trakcie dzisiejszej sesji GUS zaprezentuje dane dot. inflacji CPI za czerwiec. Rynek spodziewa się odczytu na poziomie -0,8% r/r wobec -0,9% r/r. Po raz kolejny oczekujemy więc lekkiego podbicia wskaźnika (w zakresie m/m oczekiwany wzrost o 0,2%). Ponadto w trakcie dzisiejszej sesji NBP za zaprezentować raport dot. inflacji oraz PKB. Na szerokim rynku brak jest kluczowych publikacji makro co wskazuje, iż inwestorzy pozostawać będą pod wpływem piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy.
Z rynkowego punktu widzenia na większości par obserwujemy lekkie umocnienie PLN. Ruch te ma jednak miejsce w ramach niedawnych zakresów konsolidacji. Para EUR/PLN ograniczana jest zakresem 4,44 PLN od góry i 4,37 PLN od dołu (dodatkowo istotnym zakresem pozostaje 4,40 PLN). Wyjątek tutaj stanowi zestawienie GBP/PLN, gdzie powszechnie zakłada się, iż aktualna stabilizacja GBP jest jedynie „przystankiem" przed dalszymi spadkami.
Konrad Ryczko