Komentarz surowcowy DM BOŚ

Dobre dane makro z Chin wsparciem dla cen miedzi.

Publikacja: 15.07.2016 11:29

Notowania miedzi w USA – dane dzienne.

Notowania miedzi w USA – dane dzienne.

Foto: DM BOŚ

Bieżący tydzień na rynku miedzi odznacza się zdecydowaną przewagą kupujących. Jeśli dzisiaj notowania tego surowca wyraźnie nie spadną, to będzie to najlepszy tydzień na tym rynku od czterech miesięcy. W ostatnich dniach stronie popytowej na rynku miedzi pomagał układ techniczny, a także spekulacje dotyczące możliwych działań stymulacyjnych ze strony chińskiego rządu.

Tymczasem dzisiaj rano kupującym sprzyjają dane makroekonomiczne z Chin, które w większości okazały się lepsze od oczekiwań. Dynamika PKB utrzymała się na poziomie 6,7% rdr w II kwartale tego roku, podczas gdy spodziewano się jej spadku do 6,6%. Wyższe od oczekiwań okazały się dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w czerwcu. Także wartość nowych kredytów w czerwcu pobiła oczekiwania – jedynie inwestycje w aglomeracjach miejskich rozczarowały swoją dynamiką.

Ogólnie więc dane makro z Chin zaskoczyły na plus – to zaś wpływa pozytywnie na ceny miedzi, ponieważ Chiny są największym jej konsumentem na świecie. Niekoniecznie to jednak wystarczy do tego, by dynamiczna zwyżka cen miedzi była kontynuowana – najbliższe poziomy oporu to okolice 2,25 USD (obecnie naruszony opór) oraz 2,30 USD za funt.

Przemiał kakao w Ameryce Północnej najwyższy od 2014 r.

Po dynamicznym spadku cen po wynikach referendum ws. Brexitu, notowania kakao w ostatnich tygodniach odrabiały straty. Bieżący tydzień na tym rynku upływa pod znakiem powolnego, ale systematycznego pięcia się cen kakao w górę. Obecnie, z technicznego punktu widzenia, notowania kakao poruszają się blisko oporu w okolicach 3160-3180 USD za tonę.

Wczoraj kupujących wspierały informacje dotyczące przemiału kakao w Ameryce Północnej. Jak podała National Confectioners Association (NCA), w II kwartale 2016 r. wyniósł on 124,4 tys. ton, co oznacza wzrost o 3,38% w stosunku do roku poprzedniego i najwyższy wynik od III kwartału 2014 r.

Jednak inwestorzy przyjęli tę informację z ostrożnym pesymizmem. Zwiększony przemiał kakao prawdopodobnie nie oznacza bowiem istotnego wzrostu popytu na kakao w Ameryce Północnej – lecz raczej świadczy o tym, że producenci wyrobów czekoladowych sięgają po zapasy ziaren kakao ze względu na zmniejszoną ostatnio podaż tego surowca z Afryki Zachodniej.

Dorota Sierakowska

Analityk surowcowy

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

Okiem eksperta
Rentowności amerykańskich obligacji w górę, a indeksy w dół
Okiem eksperta
Co po wyborach?
Okiem eksperta
Hossa w cieniu kryzysu
Okiem eksperta
I mamy niespodzianki
Materiał Promocyjny
Nowa jakość doradztwa inwestycyjnego dla klientów Premium
Okiem eksperta
Zwrot z WIG20 na mWIG40 i sWIG80
Okiem eksperta
Akcje silniejsze od złota