Bardzo dobra koniunktura gospodarcza (wrześniowy ISM Manufacturing najwyżej od stycznia 2004) sugeruje utrzymanie wysokiej dynamiki zysków spółek, ale równocześnie zapowiada wzrost tempa inflacji (ISM Manufacturing Prices Index najwyżej od lat 2010–2011) grożący wzrostem stóp procentowych, co już dla rynku akcji takie korzystne nie jest. We wrześniu dynamika indeksu cen produkcji przemysłowej w Stanach Zjednoczonych rzeczywiście przyspieszyła do najwyższego poziomu od 5,5 roku, ale osiągnięty poziom (2,53 proc.) trudno uznać za szczególnie niebezpieczny (w 2011 roku, gdy S&P 500 stracił w pół roku prawie 20 proc., dynamika PPI sięgnęła +4,5 proc.).
Utrzymująca się hossa na Wall Street wspierała zwyżki cen akcji na innych rynkach. Zwróciła na siebie uwagę giełda w Tokio. Tamtejszy Nikkei 225 o włos pokonał swe szczyty z czerwca 2015, kwietnia 2000 i czerwca 1997 i wyszedł na 21-letnie maksimum. Na początku października mierzący koniunkturę gospodarczą w japońskim przemyśle cokwartalny wskaźnik Tankan wyszedł na najwyższy poziom od dekady, a we wtorek przedstawiciel władz banku centralnego Japonii potwierdził gotowość BoJ do kontynuowania obecnej ekspansywnej polityki finansowej aż do momentu wyraźnego przekroczenia przez dynamikę japońskiego CPI poziomu 2 proc. Na razie ten wskaźnik tempa inflacji w Japonii wzrósł do najwyższego poziomu od ponad dwóch lat, ale te osiągnięte +0,7 proc. jest ciągle bardzo odległe od inflacyjnego celu Bank of Japan.
Rezygnacja z natychmiastowego ogłoszenia niepodległości przez władze Katalonii wpłynęła w tym tygodniu na umocnienie euro względem dolara. Na wykresie EUR/USD możliwe stało się uformowanie odwracającej tegoroczny trend wzrostowy formacji „głowy z ramionami", ale w tym przypadku dużo zależeć będzie od decyzji EBC podjętych podczas zaplanowanego za dwa tygodnie posiedzenia banku. Jakkolwiek wśród władz EBC panuje podobno zgoda co do utrzymania polityki zerowych stóp procentowych, to trwają dyskusje na temat ewentualnego rozpoczęcia redukcji skali prowadzonego przez EBC skupu aktywów.