Miesiąc temu RPP zaskoczyła decyzją o obniżeniu od kwietnia 2018 r. stopy rezerwy obowiązkowej od środków pozyskanych co najmniej na dwa lata do zera (do tej pory stopa ta wynosiła 3,5 proc. dla wszystkich środków). Z kolei podczas wtorkowego posiedzenia RPP zdecydowała o obniżeniu oprocentowania rezerwy obowiązkowej. Od 1 stycznia 2018 r. wynosić będzie 0,5 proc. wobec dotychczasowych 1,35 proc.
Adam Glapiński, przewodniczący RPP, zaznacza, że ta decyzja ma charakter techniczny, polegający na zrównaniu oprocentowania rezerw ze stopą depozytową. Zaznacza, że łącznie z listopadową decyzją (o obniżeniu stopy rezerwy obowiązkowej dla co najmniej dwuletnich depozytów) jest próbą zwiększenia atrakcyjności depozytów długoterminowych. W opinii analityków mBanku decyzja ta jest bez znaczenia dla polityki pieniężnej. Według Credit Agricole wpływ tej decyzji na kapitały banków i – pośrednio – na podaż kredytu i popyt w gospodarce nie będzie istotny.
Znaczenie ma za to dla rachunku wyników banków. Na skutek decyzji o obniżeniu oprocentowania rezerwy obowiązkowej zarobią mniej – według szacunków Pekao IB o 275 mln zł netto w skali roku. Niby to niewiele, biorąc pod uwagę roczny zysk netto sektora (może wynieść w tym roku 14,5 mld zł), ale to kolejny element obniżający rentowność banków. Ubytek stanowi 1,8 proc. tegorocznego zysku sektora, czyli niewiele (indeks WIG-banki stracił we wtorek na GPW tylko 0,2 proc.). Poza tym banki najprawdopodobniej sprawnie i dość szybko zrekompensują sobie niższy zysk, obniżając oprocentowanie depozytów lub podnosząc ceny kredytów oraz opłat i prowizji. Na obcięciu oprocentowania rezerwy obowiązkowej skorzysta za to wynik NBP.
Większe znaczenie dla wyników i notowań banków będzie miała decyzja o wyczekiwanej podwyżce stóp procentowych. Według Credit Agricole w warunkach umiarkowanej presji płacowej i utrzymywania się inflacji poniżej celu RPP utrzyma stopy na niezmienionym poziomie do listopada 2018 r. Ekonomiści Raiffeisena uważają, że wraz z sygnałami trwałego powrotu inflacji powyżej 2 proc. nastawienie RPP będzie się zmieniać, co powinno umożliwić podwyżkę stóp na początku III kwartału 2018 r.