W przeszłości z takim umocnieniem złotego mieliśmy do czynienia jedynie pięciokrotnie. Co ciekawe, cztery z takich sygnałów pojawiały się podczas cyklicznej bessy na krajowym rynku akcji (czerwiec 2001, listopad 2004, październik 2007 oraz lipiec 2011). Tylko sygnał z początku marca 2010 wystąpił w hossie. Nie jest to specjalnie zaskakujące: aprecjacja złotego w krótkim horyzoncie czasowym negatywnie wpływa na konkurencyjność międzynarodową polskich firm (eksport staje się mniej opłacalny, import – bardziej konkurencyjny).
Na razie nasz rynek akcji nie zdradza zbyt wiele objawów wywołanej umocnieniem złotego aprecjacji: WIG otarł się o historyczny szczyt z lipca 2007 roku, mWIG40 wyszedł w tym tygodniu na 10-letnie maksimum. Reakcją był wzrost salda INI SII do najwyższego poziomu od 11 maja ub.r. Co prawda dwie ostatnie sesje były już znacznie słabsze, ale oczywiście przyczyny tych spadków mogły być inne. Jedynie 2,4-proc. dynamika produkcji przemysłowej w grudniu mogłaby świadczyć o ujawnianiu się negatywnego wpływu silnego złotego na przemysł, ale w tym przypadku odpowiedzialna jest raczej mniejsza niż przed rokiem liczba dni roboczych.
Oczywiście ten wpływ zachowania złotego w różnym stopniu wpływa na sektory. Dla banków jest raczej korzystny (historyczny rekord WIG-banki w tym tygodniu). Dla odmiany słabość dolara i siła złotego jest zapewne jedną z głównych przyczyn, że względna siła KGHM wobec WIG-u spadała już od marca. Zapewne ewentualna zmiana trendu na złotym – czyli zmiana trendu na dolarze na światowych rynkach – przełoży się na odwrócenie się tych relatywnych trendów.
Dołek USD względem złotego, związany z cyklem Kitchina, opóźnia się. Ostatni tej klasy miał miejsce w czerwcu 2014 roku, więc uwzględniając średnią 40-miesięczną długość cyklu, następnego należało oczekiwać w okolicach października ub.r. Trochę to przypomina spóźnienie się ostatniego „kitchinowego" dołka bessy na rynku akcji. Poprzedni wypadł w czerwcu 2012, więc następnego należało się spodziewać w okolicach października 2015. Wypadł trzy miesiące później, w styczniu 2016.
Uwzględniając układ krótkoterminowych cykli na wykresie USD/PLN (ostatni dołek cyklu 40-tygodniowego 28 marca 2017, 20-tygodniowego 8 września 2017, 10-tygodniowego 30 listopada i 5-tygodniowego 4 stycznia), „ostatecznego" minimum USD/PLN w tym cyklu Kitchina można się spodziewać za ok. 2,5 tygodnia. ¶