Czy Rada coś poradzi na przyspieszającą inflację? Czy istnieje ryzyko trwałego wzrostu oczekiwań inflacyjnych? Niska podaż warzyw na początku sezonu, niebezpieczna susza, a potem przymrozki, rosnące ceny ropy na światowych rynkach oraz problemy z ASF w Chinach skutkujące drożejącą wieprzowiną przyczyniły się do wzrostu cen żywności aż o 1 proc. w skali miesiąca. Ponadto rynek oczekuje, że w kwietniu inflacja bazowa wzrosła o 1,7 proc., co byłoby najwyższym od ponad sześciu lat odczytem tego wskaźnika.
W środę poznamy także wstępne dane o wzroście PKB w Polsce w I kwartale. Oczekiwania rynkowe sugerują spowolnienie dynamiki PKB do 4,4 proc. z 4,9 proc. w ostatnim kwartale 2018 r. Dane miesięczne potwierdzają, że gospodarka wciąż znajduje się w dobrej kondycji, a dodatkowo w kolejnych kwartałach będzie korzystać z impulsu fiskalnego, który wesprze przede wszystkim konsumpcję prywatną. Inwestorzy jednak tego dnia skupią się na odczycie PKB w Niemczech, który może sugerować, że największa europejska gospodarka po zeszłorocznym spowolnieniu najgorsze ma już za sobą. Byłoby to wzmocnienie również dla europejskiej koniunktury w dalszej części roku.
Po publikacji tych danych przedstawiciele RPP będą zapewne pytani o ryzyko trwałego odchylenia dynamiki cen od celu inflacyjnego. Podczas kwietniowego posiedzenia część członków wskazywała, że inflacja utrzymuje się na umiarkowanym poziomie i w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej będzie się kształtować w pobliżu celu inflacyjnego. Rada oceniła wówczas, że obecny poziom stóp sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu.
Wśród inwestorów widać jednak rosnące obawy związane z przyspieszającą inflacją, która pod koniec roku może się zbliżyć nawet do 3 proc. Początek maja przyniósł wzrost rentowności wzdłuż całej krzywej, w tym dwuletnich obligacji do 1,7 proc., a dziesięcioletnich powyżej 3 proc., niwelując cały spadek dochodowości w tym roku. Obecnie poziom wsparcia dla papierów z długiego końca znajduje się na poziomie około 2,9 proc. Obligacjom skarbowym nie sprzyja jednak brak postępów w rozmowach handlowych między USA a Chinami oraz podwyższona awersja do ryzyka. Chociaż spread między dziesięcioletnimi papierami polskimi i niemieckimi nieznacznie zmalał w ubiegłym tygodniu, to wciąż znajduje się powyżej średniej w tym roku. ¶