PKO Bank Polski wyemitował euroobligacje na kwotę 750 mln euro. Ostateczna wycena wyniosła 65 punktów bazowych powyżej średniej stawki swap, a kupon 0,75 proc. Emisja została przeprowadzona w sprzyjających warunkach rynkowych, przy dużym popycie ze strony inwestorów. Bank wyszedł na rynek z marżą wysokości 80 bps, która w trakcie budowania książki popytu została obniżona o 15 bps. Dzięki temu bank mógł osiągnąć atrakcyjną marżę, stanowiącą bardzo korzystny benchmark dla jego wyceny kredytowej.
PKO BP uplasował papiery o zapadalności za 4 lata. Środki pozyskane z emisji stanowią uzupełnienie stabilnych, długoterminowych źródeł finansowania w walutach obcych, a także pozwalają na dywersyfikację tych źródeł. Popyt ze strony inwestorów przekroczył 1,8 mld euro. Inwestorzy złożyli 151 zapisów, 98 proc. z nich pochodziło od inwestorów europejskich.
- Dzisiejsza emisja to niezaprzeczalny sukces PKO BP i potwierdzenie, że jesteśmy bardzo dobrze postrzegani przez inwestorów, zarówno na krajowym, jak i międzynarodowym rynku długu. Korzystając ze sprzyjających warunków rynkowych kolejny raz uzyskaliśmy bardzo satysfakcjonujące warunki cenowe dążąc do jeszcze bardziej optymalnej i efektywnej struktury naszego bilansu w zakresie pozyskiwania płynności w walutach obcych po atrakcyjnym koszcie finansowym – podkreśla Jakub Papierski, wiceprezes PKO BP odpowiedzialny za obszar bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej.
Cena pozyskanych środków wyniosła zaledwie 65 bps powyżej średniej stawki swap (MS+65 bps) i jest tym samym o 50 bps tańsza niż poprzednia, najtańsza emisja pozyskana przed PKO BP w przeszłości. - Skutecznie wykorzystaliśmy szansę, jaką stworzyła pozytywna ocena ze strony rynku, zarówno działań PKO BP, jak i perspektyw polskiej gospodarki – dodaje Papierski.
Aranżerami emisji były banki: Citigroup, BNP Paribas, Santander i Goldman Sachs. Obligacje notowane będą na GPW w Luksemburgu i równolegle na GPW w Warszawie.