Na Catalyst 97 proc. notowanych serii obligacji korporacyjnych ma oprocentowanie zmienne (wartościowo podział jest jednak inny, głównie ze względu na wysoką wartość emisji papierów BGK i PFR gwarantowanych przez Skarb Państwa). W naszym kraju upowszechnił się model, w którym obligacje firm mają z reguły oprocentowanie zmienne, oparte na WIBOR, co zdejmuje z inwestorów ryzyko stopy procentowej. Przez całe lata na tym modelu korzystali emitenci, którzy z każdym kolejnym spadkiem WIBOR płacili coraz mniejsze odsetki, a jednocześnie ich sytuacja finansowa poprawiała się, więc dodatkowo spadały też marże. W dodatku równolegle spadało też oprocentowanie lokat, więc posiadacze oszczędności tym chętniej stawiali na obligacje, również firm.
Październikowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej o podwyżce stóp jest pierwszą taką decyzją od ponad dziewięciu lat. Nic zatem dziwnego, że rynek zdążył trochę zapomnieć o istnieniu możliwości wzrostu stóp. Jeśli nawet w ostatnich latach zdarzały się takie sugestie, kończyło się na spekulacjach. Dla inwestorów posiadających obligacje o zmiennym oprocentowaniu decyzja RPP jest korzystna, bo stopy nadal znajdują się na tak niskim poziomie, że wzrost kosztów odsetkowych nie zmieni w sposób istotny wypłacalności emitentów. Ale odsetki od obligacji wzrosną.
Spośród funduszy dłużnych naturalnym beneficjentem podwyżki (lub kolejnych, jeśli do nich dojdzie) są fundusze obligacji korporacyjnych. Ale w różnym stopniu. A czasem bilans zysków i strat będzie niekorzystny.
Kto zyska najwięcej?
Dobra wiadomość jest taka, że każdy z funduszy z tej kategorii (Millennium Obligacji Korporacyjnych zmienił nazwę na Obligacji Globalnych, pozostał w zestawieniu niejako prawem serii) posiadał w portfelu obligacje o oprocentowaniu opartym na WIBOR, więc każdy na podwyżce stóp skorzysta. Oprócz obligacji korporacyjnych zarządzający inwestowali także w listy zastawne (wszystkie są indeksowane do WIBOR), a niektórzy także w „wuzetki", czyli obligacje skarbowe indeksowane WIBOR-em jeden do jednego (oprocentowanie równe jest stopie WIBOR).