Mediany cen transakcyjnych mieszkań – z rynku i pierwotnego, i wtórnego – analizuje Emmerson Evaluation. Raport „Evaluer Index 2024” pokazuje, ile faktycznie płacimy za lokale. Wśród największych miast liderem zwyżek cen nowych mieszkań jest Warszawa. Jak podają autorzy raportu, ceny na rynku pierwotnym w całym 2023 r. wzrosły tu średnio o 18 proc.
Mediana cen transakcyjnych nowych lokali w stolicy przekroczyła 16,2 tys. zł za mkw. – Szczególnie przyczyniła się do tego druga połowa roku, kiedy to znacznie zwiększony popyt na mieszkania, połączony z ograniczoną ofertą, poskutkował półrocznym wzrostem mediany cen o 12 proc. – wskazuje Dariusz Książak, prezes spółki Emmerson Evaluation.
Dosypywanie do oferty
W II połowie 2023 r. deweloperzy zasilili stołeczną ofertę ponad 10,3 tys. lokali w 96 nowych inwestycjach lub ich kolejnych etapach. To 124-proc. wzrost w porównaniu z I półroczem. Liczba mieszkań wprowadzonych do sprzedaży w Warszawie od lipca do grudnia była największa od II połowy 2018 r. Nowe inwestycje pojawiły się w 15 z 18 dzielnic.
Najwięcej mieszkań trafiło do oferty na Białołęce, Mokotowie, Pradze-Północ i we Włochach. – W tych dzielnicach podaż gruntów inwestycyjnych jest nadal stosunkowo duża – wyjaśnia prezes Książak. W pozostałych dzielnicach wprowadzono mniej niż 1 tys. lokali. Na Ochocie, Woli i Żoliborzu nie odnotowano nowych inwestycji.
Ceny mieszkań na rynku wtórnym w Warszawie wzrosły w ub.r. średnio o 8 proc. Mediana cen transakcyjnych lokali z drugiej ręki to niemal 13,8 tys. zł/mkw. Najmocniej – o 21 proc., do ponad 13,8 tys. zł/mkw. – zdrożały mieszkania we Włochach. Najmniej – o 4 proc., do ponad 12,4 tys. zł/mkw. – poszły w górę transakcyjne ceny lokali na Bielanach.