Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Grono klientów, którym flipperzy będą mogli sprzedać swoje nieruchomości, pewnie się powiększy, gdy na rynek popłyną dopłaty do kredytów. Program wsparcia kupujących swoje pierwsze lokum ma wejść w życie w lipcu. Fot. Kentaro Watanabe/AdobeStock
Mieszkanie kupić, wyremontować, zarobić na sprzedaży. Tak wygląda klasyczny flipp. – Ale flippowanie to także zakup w okazyjnej cenie nieruchomości niewymagającej remontu, uregulowanie jej stanu prawnego, a nawet kupno nieruchomości na licytacji komorniczej – po to, by sprzedać z zyskiem – mówi Krzysztof Kabaj, członek zarządu Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości (PFRN). – Dobrze zorientowany na rynku flipper nigdy nie straci, a zysk z inwestycji będzie więcej niż zadowalający – zapewnia.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Obniżki stóp procentowych mogą wpłynąć nie tylko na zwiększenie zdolności kredytowej klientów, ale i na wzrost cen mieszkań.
W I kwartale udział rodzimego kapitału był rekordowy, sięgając prawie 20 proc. REIT-y dałyby tutaj zdecydowanie większe pole do popisu – mówi Katarzyna Gajewska, nowa szefowa działu badań rynku w CBRE.
Biura szybciej znikają z oferty, ponieważ część firm chciała zdążyć z przeprowadzką przed wakacjami. Koszty najmu powierzchni do pracy już są w trendzie wzrostowym. A może być jeszcze drożej.
Wakacje nie w pokoju hotelowym, ale we własnym mieszkaniu? Polskie miasta wypoczynkowe oferują setki gotowych lokali. Jak gruby portfel trzeba mieć, by iść na zakupy?
Nie planujemy tworzyć banku ziemi, stawiamy na szybszy obrót kapitału – mówi Michał Stępień, dyrektor zarządzający rozwojem Speedwella w Polsce.
Popyt na pożyczki już niemal dorównuje temu, który podgrzany był programem „Bezpieczny kredyt”. Konsumenci wierzą, że na dwóch cięciach stóp się nie skończy. Padł nowy rekord średniej wartości wnioskowanej pożyczki.