Baza noclegowa firm wciąż jest do wzięcia

KGHM, PGE i PGNiG sprzedały spółki posiadające ośrodki wypoczynkowe na rzecz PHH. Mimo to nadal posiadają tego typu obiekty. Mają je też inne firmy z grup Orlenu, JSW, Azotów i Enei. Z kolei z PKO BP i Tauronem sytuacja nie do końca jest jasna.

Publikacja: 29.01.2023 09:49

Hotel Petrochemia znajduje się w Płocku i należy do grupy Orlen. Służy głównie jej pracownikom. Prze

Hotel Petrochemia znajduje się w Płocku i należy do grupy Orlen. Służy głównie jej pracownikom. Przebywają w nim też uchodźcy wojenni z Ukrainy.

Foto: Fot. mat. prasowe

Giełdowe spółki z istotnym udziałem Skarbu Państwa ciągle posiadają w swoich grupach kapitałowych ośrodki wypoczynkowe, hotele, uzdrowiska i inne tego typu obiekty niezwiązane z ich podstawową działalnością biznesową. Co do zasady jest to dla nich balast, z którym nie do końca są sobie w stanie poradzić. Epidemia koronawirusa, która wybuchła na początku 2020 r., tylko ten problem pogłębiła, gdyż spowodowała na długi czas gwałtowne pogorszenie sytuacji w całej branży turystycznej. Ostatnio popyt trochę się odbudował, ale pojawił się nowy duży problem związany z powszechną drożyzną wszelakiego rodzaju produktów i usług. Wzrosły też presja na wynagrodzenia i oczekiwania klientów. Tymczasem baza noclegowa i wypoczynkowa obiektów należących do giełdowych spółek często wymaga istotnych inwestycji, na które nie zawsze są pieniądze.

Pozostało 91% artykułu

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Nieruchomości
Katarzyna Steiner: SEGRO i dekady stabilnych dywidend
Nieruchomości
O REIT-ach w praktyce
Nieruchomości
Niemiecki PRS na celowniku inwestorów. Jest problem
Nieruchomości
Popyt na mieszkania wystrzelił z dnia na dzień
Nieruchomości
Projekt ustawy o REIT-ach w tym roku? Trwają wstępne prace
Nieruchomości
Popyt na mieszkania jest, ale ograniczany przez wysokie ceny i niepewność