List intencyjny zakłada, że obie firmy będą dążyły do rozpoczęcia współpracy komercyjnej i technologicznej, a Medicalgorithmics uzyska też dostęp do danych, które posłużą do dalszego rozwoju technologii VCAST.

Czytaj więcej

Globalne plany Medicalgorithmics

Wirtualny Test Obciążeniowy Serca (VCAST) to rozwijany przez Kardiolytics – spółkę zależną Medicalgorithmics – system medyczny, służący do nieinwazyjnej analizy stanu tętnic wieńcowych pod kątem ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej. - Choroba wieńcowa to jedna z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych, które prowadzi do zawału serca. System VCAST ma potencjał, by zrewolucjonizować sposób, w jaki jest prowadzona jej diagnostyka. Dla pacjentów oznacza to szybsze rozpoczęcie leczenia, bez konieczności oczekiwania na przeprowadzany w szpitalu, głęboko inwazyjny i wielokrotnie bardziej kosztowny zabieg koronarografii. Dlatego cieszymy się, że tuż przed rozpoczęciem certyfikacji rozwiązania, nawiązaliśmy współpracę z renomowanym partnerem, który jest zainteresowany komercyjnym wykorzystaniem technologii VCAST. To pozytywnie wpłynie na proces certyfikacji technologii oraz dopuszczenia jej do stosowania w diagnostyce medycznej chorób serca na rynku unijnym i w USA - wyjaśnia Przemysław Tadla, członek zarządu Medicalgorithmics ds. technologii.

Rozpoczęcie procesu certyfikacji systemu VCAST w Unii Europejskiej ma rozpocząć się w czwartym kwartale tego roku. Natomiast złożenie wniosku o dopuszczenie na rynek amerykański spółka planuje na pierwszy kwartał przyszłego roku. Uzyskanie zgód regulacyjnych jest niezbędne do komercyjnego wprowadzenie technologii na rynek, co ma się stać w 2024 roku. Zgodnie z ogłoszoną w czerwcu br. strategią rozwoju, system VCAST będzie drugą nogą biznesową spółki. Obecnie kardiologiczny medtech oferuje system do diagnozy arytmii serca w oparciu o dane EKG, wykorzystujący zaawansowaną algorytmikę i sztuczną inteligencję.