Captor coraz bliżej fazy badań klinicznych

Miniony rok był przełomowy dla biofarmaceutycznej spółki za sprawą umowy z japońską Ono Pharmaceutical. Firma poczyniła znaczące postępy w dwóch najbardziej zaawansowanych projektach. Co przyniesie 2023 r.?

Publikacja: 18.01.2023 21:00

Tom Shepherd, prezes zarządu Captor Therapeutics.

Tom Shepherd, prezes zarządu Captor Therapeutics.

Foto: Fot. mat. prasowe

Zawarcie znaczącej umowy partnerskiej z japońską Ono wzmocniło pozycję spółki. Jej zarząd ma apetyt na więcej, wskazując na duży potencjał sektora TPD.

Finansowy zastrzyk

Podpisana niedawno przełomowa umowa o współpracy z japońską Ono Pharmaceutical o potencjalnej wartości 197 mln euro, oprócz wzrostu zainteresowania globalnych graczy, oznacza przede wszystkim profity finansowe. – W związku z realizacją umowy spółka będzie otrzymywać w najbliższym czasie dwa rodzaje płatności.

Po pierwsze, ,,up-front payment” jako bezpośrednia konsekwencja zawartej umowy.

Po drugie, cykliczny zwrot wszystkich kosztów związanych z realizacją projektu, w tym także kosztu wynagrodzeń pracowników. Oba te strumienie jeszcze dodatkowo wzmocnią stabilny cash flow Captora – wyjaśnia Radosław Krawczyk, członek zarządu i dyrektor finansowy Captor Therapeutics. Ponadto w przypadku sukcesu projektu, przejścia do fazy rozwoju, a następnie komercjalizacji produktu, spółka będzie zarówno otrzymywać płatności w momencie osiągnięcia kolejnych tzw. kamieni milowych, jak i partycypować w zyskach z globalnej sprzedaży. – To dobra średnio- i długoterminowa perspektywa – podsumowuje.

Podkreśla, że podpisanie umowy z Ono wzmocni sytuację płynnościową Captora już od I kwartału 2023 r., ale także ugruntuje pozycję spółki na rynku finansowym. – Zgodnie z danymi przedstawionymi w raporcie za III kwartał na koniec września 2022 r. mieliśmy 180 mln zł. Kwota ta uwzględnia środki własne oraz zapewnione finansowanie z projektów unijnych. Przy zakładanym zaawansowaniu prowadzonych projektów, nasze szacunki wskazują, że są zabezpieczone środki do minimum połowy 2024 r. – wyjaśnia Krawczyk.

Coraz bliżej celu

W minionym roku spółka wybrała kandydata klinicznego w swoim najbardziej zaawansowanym projekcie CT-01 i jest coraz bliżej fazy badań klinicznych. – W III kwartale 2022 r. spółka wygenerowała dodatkowe wyniki farmakologiczne, zidentyfikowała podwykonawców oraz przeprowadziła dalsze badania in vivo i in vitro, które zostaną wykorzystane do badań bezpieczeństwa. Spółka rozpoczęła proces syntezy wysokoskalowej, który prowadzony jest przez doświadczonego podwykonawcę. Przewidujemy, że projekt wejdzie w fazę kliniczną w 2023 r. – wyjaśnia Tom Shepherd, prezes Captor Therapeutics.

W projekcie CT-03 rozwijany jest kandydat na lek, który można uznać za globalnie „pierwszy w swojej klasie”, ponieważ zgodnie z posiadaną przez spółkę wiedzą jest to jedyny degrader MCL-1 opracowywany aktualnie przez firmę farmaceutyczną.

– Po uzyskaniu obiecujących wyników badań nad skutecznością działania degraderów MCL-1 w mysim modelu MV-4-11 ostrej białaczki szpikowej związki zostały poddane dalszym badaniom farmakologicznym. Na podstawie tych badań prowadzone są wewnętrzne analizy, które pomogą wybrać kandydata do rozwoju przedklinicznego. Spółka rozpoczęła także proces syntezy wysokoskalowej. Przewidujemy, że projekt wejdzie w fazę kliniczną na przełomie lat 2023/2024 – szacuje Shepherd.

Współpraca z Ono Pharmaceutical zajmuje tylko część potencjału spółki do realizacji wspólnych projektów z innymi podmiotami. Prezes przyznaje, że jest duże zainteresowanie technologią Captora branży farmaceutycznej, jeśli chodzi o platformę Optigrade.

– Przeprowadziliśmy analizę naszych zasobów osobowych i finansowych i mogę potwierdzić, że mamy apetyt na kolejne wyzwania. W ubiegłym tygodniu uczestniczyliśmy w szeregu spotkań z inwestorami i partnerami w ramach konferencji w San Francisco. Przeprowadziliśmy wiele owocnych spotkań z potencjalnymi partnerami. TPD (sektor celowanej degradacji białek) to jeden z najbardziej obiecujących i najszybciej rozwijających się sektorów w biotechnologii, a Captor jako europejski lider w tym obszarze jest naturalnym partnerem – przekonuje prezes.

Medycyna i zdrowie
Synthaverse pochwalił się rekordowymi zyskami
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Medycyna i zdrowie
Analitycy: akcje Ryvu są tanie. Co dalej z kursem?
Medycyna i zdrowie
Medicalgorithmics pochwalił się kolejną umową w USA. Kurs rośnie
Medycyna i zdrowie
Mabion chce zwiększyć potencjał przychodowy do 500 mln zł rocznie
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Medycyna i zdrowie
Diagnostyka pokazuje mocne wyniki
Medycyna i zdrowie
Diagnostyka mocno zwiększyła zysk. Będzie dywidenda