Nowy rozdział w biznesie Airway Medix

Jesteśmy na etapie przechodzenia od badań i rozwoju do komercjalizacji – twierdzi Oron Zachar, współzałożyciel i członek zarządu Airway Medix.

Publikacja: 03.07.2022 21:00

Nowy rozdział w biznesie Airway Medix

Foto: materiały prasowe

Jak przebiegają prace nad uzgodnieniami długofalowej umowy partnerskiej z BICI Solutions?

Współpracujemy z BICI Solutions od pewnego czasu w związku z negocjacjami z Discount Bank. W efekcie naszych spotkań, rozmów i wzajemnego „badania się” powstał list intencyjny. Jestem przekonany, że zostanie przekształcony w umowę w terminie 30–45 dni, choć biorąc pod uwagę dotychczasowe tempo uzgodnień, stawiam raczej na ten dolny limit.

Jak w praktyce będzie wyglądało przejmowanie zarządzania operacyjnego w Airway przez BICI? Powołany zostanie nowy zarząd?

BICI Solutions jest firmą, której kluczowym aktywem jest z dostęp do znaczącego zasobu eksperckiego zarówno medycznego, jak i menedżerskiego. Zakładamy, że na bazie przyszłej umowy o zarządzanie zespół menedżerski BICI Solutions wejdzie do zarządu Airway Medix i będzie wspierał moje działania skoncentrowane na R&D. Z kolei Marek Orłowski i Anna Aranowska-Bablok zadeklarowali ustąpienie z pozycji członków zarządu, przy czym w okresie przejściowym Anna będzie wspierać działanie nowego zarządu swoim doświadczeniem w trakcie przekazywania prowadzonych projektów.

BICI Solutions chce wykorzystać swoje dotychczasowe relacje, aby wprowadzić na międzynarodowe rynki wasze urządzenia Cuffix oraz Oral Care. Intencją BICI jest monetyzacja całego portfela w okresie 18–24 miesięcy. Na ile realny jest ten termin z uwagi na obecne zawirowania, czyli m.in. pandemię koronawirusa, a w tym roku też wybuch wojny na Wschodzie?

Pandemia uniemożliwiła wprowadzenie nowych produktów, ponieważ nie było możliwości przeprowadzenia testów pilotażowych. Wraz z powrotem do względnie normalnej pracy na oddziałach intensywnej opieki medycznej spodziewamy się, że będziemy w stanie wykorzystać potencjał rynkowy. Kluczowa jest Unia Europejska jako najbardziej dostępny rynek. W USA koncentrujemy się na badaniach klinicznych, ale pozostawiamy rynek otwarty dla testów pilotażowych ze strategicznymi partnerami.

Zarówno Cuffix, jak i Oral Care są produktami dojrzałymi, za którymi stoją silne wartości niematerialne i rzeczywiste testy rynkowe. To produkty, które znacznie wzrosną w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Myślę, że rozsądnym rozwiązaniem byłaby komercjalizacja obu produktów w czasie krótszym niż 24 miesiące.

Co w praktyce oznacza umowa z BICI z punktu widzenia akcjonariuszy Airway Medix zarówno wiodących, jak i mniejszościowych? Należy spodziewać się roszad w akcjonariacie?

Airway Medix jest dość typową innowacyjną spółką portfelową sektorowego funduszu inwestycyjnego, jakim jest Adiuvo Investments (największy akcjonariusz Airway– red.). Uporządkowanie sytuacji finansowej przez podpisanie umowy z Discount Bank umożliwia nam otwarcie nowego rozdziału.

Airway Medix jest na tym etapie wzrostu, w którym w innowacyjnych firmach często następuje przejście od ukierunkowania na badania i rozwój do koncentracji na komercjalizacji. Na tym etapie naturalne jest poszerzenie bazy akcjonariuszy, jak i zmiana zarządu. Misja funduszu branżowego, polegająca na wspieraniu R&D i doprowadzenia na próg komercjalizacji, się wyczerpuje.

Deklaracje zainteresowania wejściem w skład akcjonariatu od BICI Solutions już otrzymaliśmy. Dla BICI jest to szansa wejścia do dojrzałej firmy innowacyjnej przy minimalnym ryzyku. Dla Airway Medix szansą jest dynamiczny rozwój i potencjał BICI, aby zapewnić dobre wyniki w końcowej fazie monetyzacji.

Na czym będzie polegała pana rola w tym biznesie?

Na prowadzeniu operacji Biovo (spółka zależna Airway Medix – red.) w Izraelu na kursie utrzymania zdolności produkcyjnych, patentów i gotowości technicznej do strategicznych transakcji. W ramach współpracy z BICI Solutions w ubiegłym miesiącu Biovo Technologies pozytywnie przeszło audyt certyfikatu ISO dla naszej nowej lokalizacji. Dzięki temu laboratorium wznowiło działalność.

Drugim obszarem, na którym będę się koncertował w najbliższych tygodniach, jest obsługa potrzeb partnera strategicznego, z którym negocjujemy sprzedaż technologii CSS.

Jak szeroki jest obecnie portfel Airway i które z technologii są najbardziej rozwinięte?

Dojrzałe portfolio obejmuje trzy produkty: Closed Suction System, Oral Care oraz Cuff Preasure Regulator. Pierwsza technologia, czyli CSS, znajduje się na zaawansowanym etapie sprzedaży.

Z kolei dla urządzenia Cuffix rozpoczęliśmy badania kliniczne w USA, w jednym z wiodących szpitali w New Jersey. Pozytywny wynik tych badań może być kluczem do realizacji przyszłej transakcji strategicznej.

Jaka jest teraz sytuacja płynnościowa Airway? Czy pomiędzy waszą spółką i Discount Bank of Israel zostały już poczynione wszystkie ustalenia dotyczące renegocjacji spłaty kredytu?

Zostały one zakończone i przypieczętowane nową umową kredytową. Po jej podpisaniu nasza sytuacja płynnościowa znacznie się poprawiła. Umowa pozwala na odroczenie i rozłożenie w czasie spłaty zadłużenia na warunkach znacznie korzystniejszych niż pierwotne.

Plan stopniowej monetyzacji powinien zapewnić odpowiednią płynność w połączeniu z finansowaniem pomostowym z BICI. To bardzo dobre rozwiązanie z punktu widzenia firmy w przededniu komercjalizacji produktów.

Ile patentów aktualnie ma Airway?

Tak wiele, że trudno mi wskazać konkretną liczbę. Na CSS mamy ponad dwadzieścia patentów już przyznanych na całym świecie oraz co najmniej pięć patentów na różnych etapach na każdy z pozostałych produktów.

CV

Oron Zachar jest członkiem zarządu i współzałożycielem Airway Medix. Odpowiada za rozwój portfela spółki oraz strategię w zakresie własności intelektualnej. Ma tytuł doktora fizyki teoretycznej z UCLA (USA). Prowadził badania we Francji, Włoszech i w Stanach Zjednoczonych. Tworzył rozwiązania z zakresu nowych technologii, farmacji i wyrobów medycznych. Airway Medix jest spółką notowaną na rynku głównym warszawskiej giełdy. Kilkanaście dni temu notowania poszły mocno w górę po tym, jak spółka podała informację o rozpoczęciu prac nad umową partnerską z izraelską firmą BICI Solutions. Zgodnie z podpisanym (niewiążącym) listem intencyjnym BICI Solutions ma przejąć zarządzanie operacyjne w Airway Medix. Największym akcjonariuszem Airway Medix jest inna giełdowa spółka – Adiuvo Investments.

Medycyna i zdrowie
Neuca poprawia wyniki i zapowiada wyższą dywidendę
Medycyna i zdrowie
Genomtec sięga po środki od akcjonariuszy
Medycyna i zdrowie
Genomtec pozyska finansowanie na rozwój projektu onkologicznego
Medycyna i zdrowie
Selvita korzysta z okazji i kupuje
Medycyna i zdrowie
Selvita przejmuje sprzęt i część zespołu Pure Biologics
Medycyna i zdrowie
Bioton, Celon, Captor… Czas na zmianę trendu w biotechnologii