Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 30.03.2022 05:00 Publikacja: 30.03.2022 05:00
Foto: Adobestock
W trakcie wtorkowej sesji akcje Urteste, spółki specjalizującej się w tworzeniu technologii do wykrywania z próbek moczu chorób nowotworowych na wczesnych etapach rozwoju, drożały nawet o ponad 18 proc., czemu towarzyszyły wyższe niż zwykle obroty. Była to odpowiedź rynku na informację o zakończeniu prac badawczo-rozwojowych i opracowaniu prototypu testu diagnostycznego na raka jelita grubego, co w ocenie spółki stanowi kamień milowy w tym projekcie. Ponadto złożony został wniosek do Urzędu Patentowego RP o udzielenie patentu na wynalazek. Tym samym Urteste posiada już opracowane prototypy testów diagnostycznych na pięć nowotworów: jelita grubego, płuca, wątroby, trzustki i prostaty. – Sukcesywnie poszerzamy portfolio prototypów testów diagnostycznych na najczęściej występujące nowotwory. Obecnie dysponujemy już prototypami testów diagnostycznych na raka jelita grubego, płuca, wątroby, trzustki i prostaty. Nowotwory te odpowiadają za 44 proc. wszystkich zgonów spowodowanych nowotworami na świecie – wyjaśnia Grzegorz Stefański, prezes i współzałożyciel Urteste. W tym roku spółka planuje poszerzyć portfolio o kolejne cztery prototypy testów diagnostycznych na nowotwory: jajnika, nerki, trzonu macicy oraz dróg żółciowych. – Naszym celem jest opracowanie do końca 2023 r. łącznie kilkunastu prototypów testów dla najczęściej występujących nowotworów – deklaruje Stefański.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Miniony rok przyniósł wyraźną poprawę wyników finansowych w producenta leków, w czym duża zasługa bardzo udanego drugiego półrocza.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Najnowsze rekomendacje wskazują na mocne niedowartościowanie walorów biotechnologicznej spółki. Średnia cena docelowa implikuje niemal 80-proc. potencjał wzrostowy. Jego materializacja w dużej mierze zależy od wyników badań.
Kolejne pozytywne informacje napływające ze spółki w piątek przed południem wyniosły w górę kurs o ponad 7 proc.
Mabion zdecydował o aktualizacji dotychczasowej strategii na lata 2023-2027 poprzez przyjęcie nowej strategii z perspektywą do 2030 roku.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Przychody medycznej grupy rosną szybciej niż koszty. Akcjonariusze mogą liczyć na dywidendę.
Spółka podała szacunkowe wyniki za 2024 r., a zarząd zarekomendował wypłatę prawie 112 mln zł dywidendy. Jaki będzie 2025 rok?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas