Lubelski producent szczepionek piątek rozpoczął z przytupem. – Jako pierwsi na świecie mamy szansę opracować lek na bazie immunoglobulin swoistych i podać je pierwszym pacjentom w Lublinie – powiedział na konferencji prasowej w Lublinie senator Grzegorz Czelej, jeden z pomysłodawców wykorzystania osocza w walce z koronawirusem.
W projekt zaangażowała się Agencja Badań Medycznych, która na niekomercyjne badania kliniczne przeznaczy 5 mln zł. Będzie on prowadzony przez Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie przy współpracy z Instytutem Hematologii i Transfuzjologii (IHiT) i Biomed-Lublin.
Prace ruszają
– W ramach projektu odbierzemy od regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa osocze pobrane od osób po przebytej chorobie, tzw. ozdrowieńców – wyjaśnia Marcin Piróg, prezes giełdowej spółki. – Następnie dzięki naszej technologii wyprodukujemy produkt leczniczy zawierający immunoglobuliny, czyli przeciwciała wykorzystywane w leczeniu chorych na SARS-CoV-2 – dodaje.
Zgodnie z wymaganiami prawa farmaceutycznego, lek będzie mógł zostać dopuszczony do obrotu i musi być poddany badaniom klinicznym potwierdzającym jego skuteczność i bezpieczeństwo.