W perspektywie kolejnych dwóch lat spółka nie wyklucza kolejnej emisji akcji i debiutu na rynku głównym GPW. Spodziewane wpływy z oferty to ok. 9,1 mln, które spółka planuje przeznaczyć głównie na prace badawczo-rozwojowe, ochronę patentową testów oraz wyposażenie nowego laboratorium.

Urteste specjalizuje się w tworzeniu innowacyjnej technologii do wykrywania z próbek moczu chorób nowotworowych na wczesnych etapach rozwoju. Przyjęty przez Urteste model biznesowy zakłada sprzedaż technologii lub udzielenie wyłącznej licencji dużemu międzynarodowemu graczowi rynkowemu. – Planujemy zacząć rozmowy z potencjalnymi partnerami za około rok, a w perspektywie dwóch–trzech lat myślimy o komercjalizacji. Celem są duże firmy diagnostyczne z rozbudowaną siecią sprzedaży testów albo takie, które już dziś są liderami w diagnostyce nowotworów lub zamierzają wejść na ten rynek z nową technologią. Praktyka pokazuje, że zainteresowanie takimi spółkami jak nasza znacząco wzrasta po przystąpieniu do badania klinicznego – wyjaśnia Grzegorz Stefański, prezes Urteste.

Prowadzone przez spółkę prace badawczo-rozwojowe skoncentrowane są na trzech projektach. Najbardziej zaawansowanymi są Panuri oraz Easy-Test. Celem pierwszego projektu jest opracowanie testu stosowanego w diagnostyce raka trzustki, zaś celem projektu Easy-Test jest opracowanie testu stosowanego w diagnostyce raka prostaty. Obecnie w ramach obu projektów prowadzone są eksperymenty medyczne z udziałem ochotników. Celem prowadzonych badań jest ocena czułości i swoistości testów oraz porównanie czułości i swoistości testów względem dostępnego na rynku markera CA19-9 u pacjentów z rakiem trzustki oraz markera PSA u pacjentów z rakiem prostaty. Celem trzeciego projektu jest opracowanie testów diagnostycznych dla 13 typów nowotworów.

W ramach publicznej emisji akcji spółka zaoferuje nieco ponad 95 tys. nowych akcji, z czego 65 tys. przewidziano w transzy dla dużych inwestorów. Cena emisyjna akcji zostanie ustalona podczas budowy książki popytu i opublikowana 23 czerwca. Zapisy potrwają od 24 czerwca do 2 lipca. JIM