WIG-leki był w czwartek najsłabszym indeksem branżowym na warszawskiej giełdzie. Spadał o ponad 2 proc., a w dół ciągnął go Mabion, taniejący o niemal 7 proc. Do tej przeceny mogła się przyczynić najnowsza rekomendacja Ipopemy Securities.

Akcje przewartościowane?

Mabion jest jedyną spółką spółką biotechnologiczną, dla której cenę docelową analitycy Ipopemy w najnowszym raporcie oszacowali znacząco poniżej obecnej rynkowej. Ta (już po uwzględnieniu czwartkowej przeceny) jest aż ponaddwukrotnie wyższa od wyceny Ipopemy.

W ciągu 12 miesięcy kurs Mabionu wzrósł o 76 proc. Najmocniej poszedł w górę w marcu 2021 r. na wieść o umowie z amerykańskim koncernem Novavax. Polska firma ma się włączyć w łańcuch produkcyjny szczepionki na Covid-19. Sprawa jest w toku. Zdaniem analityków reakcja rynku na umowę z Novavaxem była zbyt entuzjastyczna. Mabion jest w trakcie poszukiwania inwestora. Zdaniem Ipopemy inwestor strategiczny raczej nie zapłaci obecnej ceny rynkowej.

Szansa na wzrost

Natomiast przestrzeń do zwyżki wyceny analitycy widzą w przypadku takich spółek, jak Celon Pharma, Ryvu Therapeutics i OncoArendi Therapeutics.

GG Parkiet

Celon jest największą (pod względem kapitalizacji) krajową spółką biotechnologiczną notowaną na GPW. Ipopema podkreśla, że jej kurs zachowywał się w ostatnim czasie gorzej niż rynek i gorzej niż inne spółki z branży. Analitycy spodziewają się podpisania umowy partneringowej dotyczącej projektu Falkieri. Akcję Celonu wyceniają 35 proc. powyżej obecnego kursu.

Zalecają też zakup akcji OncoArendi. „Po umowie partneringowej podpisanej w projekcie OATD-01 spodziewamy się, że OATD-02 wejdzie do kliniki w przyszłym roku" – czytamy w raporcie. Akcję OAT eksperci wyceniają o 19 proc. wyżej od czwartkowego kursu rynkowego.

Z kolei w przypadku Ryvu zdaniem analityków pozytywną wiadomością są m.in. pierwsze dane z badania klinicznego RVU120. Walor spółki eksperci wycenili o 22 proc. wyżej od aktualnej ceny akcji.

W kwietniu 2021 r. amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków częściowo wstrzymała badanie kliniczne RVU120, zostało ono jednak wznowione w lipcu. – Nie tylko otrzymaliśmy zgodę na rozpoczęcie badania klinicznego fazy I/II dla RVU120 u pacjentów z guzami litymi, ale również podaliśmy pierwszą dawkę w tym badaniu – informuje Paweł Przewięźlikowski, prezes Ryvu. Grupa opublikowała właśnie wyniki za I półrocze. Są zgodne z oczekiwaniami zarządu. Analitycy pozytywnie patrzą też na Selvitę, ale ich zdaniem korzystna dla spółki akwizycja Fidelty została już zdyskontowana. Dlatego zalecają trzymanie akcji z ceną docelową o kilka procent wyższą od obecnej rynkowej.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści parkiet.com za pół ceny

KUP TERAZ

Pozostałe firmy pod lupą

Największą wagę w WIG-leki ma obecnie Mabion. Odpowiada za prawie 31 proc. portfela indeksu. Na drugim miejscu jest Celon z ponad 29 proc., a za nim Biomed-Lublin z prawie 17 proc. Spółka ta była gwiazdą podczas zeszłorocznej covidowej hossy. Nadzieja na stworzenie leku na Covid-19 wywindowała notowania do rekordowych poziomów sięgających 30 zł. We wrześniu 2020 r. spółka zakończyła produkcję pierwszej serii preparatu. Nadal nie trafił on jednak na rynek, trwają badania kliniczne. Według nieoficjalnych informacji mają się zakończyć w najbliższych tygodniach. Biomed nie kryje jednak, że to nie lek na covid jest jego największą nadzieją, ale projekty (centrum badawczo-rozwojowe i nowa linia produkcyjna) w obszarze produktów BCG na raka pęcherza moczowego. Notowania Biomedu od kilku tygodni utrzymują się na stabilnym poziomie w okolicach 10 zł.

Czwartą spółką pod względem wagi w indeksie WIG-leki jest Bioton. Odpowiada za ponad 9 proc. portfela. Jego kurs sięga 5 zł. Analitycy Noble Securities w raporcie z 9 września obniżyli wycenę akcji, ale nadal implikuje ona wysoki, 54-proc., potencjał do wzrostu. Noble zakłada, że w tym roku Bioton wypracuje 10 mln zł zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej i 190 mln zł przychodów.