Zarząd OncoArendi, spółki specjalizującej się w poszukiwaniu i rozwoju nowych leków drobnocząsteczkowych, wskazuje na spore zainteresowanie firm farmaceutycznych związkiem OATD-02, opracowywanym jako potencjalny lek innowacyjny w leczeniu pacjentów z wybranymi postaciami zaawansowanych nowotworów.
Kluczowy 2022 rok
– Są firmy zainteresowane projektem, z którymi już rozmawialiśmy i będziemy rozmawiać w przyszłym roku. Część czeka na pierwsze wyniki badania klinicznego – wyjaśnia Marcin Szumowski, prezes OncoArendi Therapeutics. W perspektywie roku, będąc jeszcze w trakcie I fazy badania OATD-02, spółka będzie mieć wstępne informacje dotyczące skuteczności, które będzie mogła przekazać potencjalnym partnerom. Zarząd spodziewa się rozpoczęcia badań klinicznych w tym projekcie w 2022 roku. Spółka wybrała właśnie ich wykonawcę. Zarząd przewiduje, że włączenie pierwszego pacjenta do badania nastąpi w III kwartale 2022 r., a samo badanie będzie trwało od 18 do 24 miesięcy, raport końcowy z badania oczekiwany jest na koniec 2024 r. Celem badania klinicznego, podczas którego związek OTAD-02 zostanie podany człowiekowi po raz pierwszy, będzie zbadanie bezpieczeństwa, tolerancji oraz aktywności przeciwnowotworowej OATD-02 u pacjentów obu płci z chorobami nowotworowymi. Będzie to badanie kliniczne fazy I, ze wzrastającymi dawkami podawanego związku.
Z kolei w ramach współpracy z belgijską grupą Galapagos (OncoArendi sprzedało jej prawa do cząsteczki OATD-01) spółka oczekuje szeregu potencjalnych płatności z tytułu kolejnych kamieni milowych w rozwoju tej cząsteczki w jednym lub większej ilości wskazań terapeutycznych oraz potencjalnie z tytułu wprowadzenia do badań klinicznych kolejnych podwójnych inhibitorów chitynaz.
Inwestor mile widziany
Mając na uwadze realizowane projekty badawcze, OncoArendi jest w komfortowej sytuacji finansowej. Obecnie spółka dysponuje środkami w kwocie ok. 107 mln zł. – Możemy spokojnie patrzeć w przyszłość. Mamy silną pozycję gotówkową, by sfinansować rosnący portfel projektów badawczych. Posiadane środki spokojnie wystarczą nam przynajmniej do końca 2023 r. – zapewnia prezes.
Zarząd OncoArendi chętnie widziałby w akcjonariacie zagraniczne fundusze otwarte na inwestycje w obszarze biotechnologicznym. Spółka liczy, że uda się pozyskać w najbliższym czasie przynajmniej jednego takiego inwestora. – Zależy nam na tym, by zainteresować spółką kapitał zagraniczny, którego obszarem zainteresowań jest branża biotechnologiczna. Sprawą otwartą pozostaje, czy to będzie sprzedaż akcji przez dotychczasowych akcjonariuszy czy nowa emisja. Będzie to zależało od potrzeb kapitałowych spółki – podkreśla Szumowski.