W zeszłym tygodniu Andrew Bailey z Bank of England określił je jako potencjalnie jedną z najbardziej fundamentalnych innowacji w historii bankowości centralnej. Większość banków centralnych pracuje przynajmniej nad jedną taką walutą. Droga ich rozwoju może wpłynąć na zdolność krajów do dążenia do inflacji, radzenia sobie ze spadkami i dostarczania ukierunkowanych bodźców monetarnych i fiskalnych – tłumaczą eksperci UBS. Oczywiście wpłynie to na osłabienie znaczącej roli dolara w finansowaniu handlu i jego regulacji, na inwestycje i fundusze. Istotnie mógłby się zmienić sposób, w jaki banki finansują się depozytami, a także odporność sektora bankowego i monetarnego, kursy walutowe i rynki obligacji, szczególnie w sytuacjach kryzysowych. Każda z tych zmian sama w sobie byłaby godna uwagi, a razem będą stanowić ważną średnioterminową siłę napędową polityki pieniężnej i rynków jako całości.
Zdaniem analityków UBS najsilniejsze argumenty za wprowadzeniem CBDC dotyczą przyszłej skuteczności polityki pieniężnej i fiskalnej, zapewnienia wsparcia dla utrzymania centralnej roli walut krajowych i infrastruktury płatniczej, a także potencjału lepszych międzynarodowych rozwiązań płatniczych.
– Czy gdy zauważyłeś po raz pierwszy nowy typ samochodu, nową modę lub potrawę, a potem przez następne sześć miesięcy widziałeś je wszędzie? Wygląda na to, że z CBDC jest podobnie – zauważają eksperci UBS. Tylko w zeszłym tygodniu BoE opublikował dokument do dyskusji „Nowe formy pieniądza", EBC poinformował o tym, jak projekt CBDC może napędzać euro, BIS napisał o styku cyfrowego pieniądza i prywatności, HKMA przedstawił swoją strategię fintech i CBDC oraz BIS Innovation Hub, SNB i BdF ogłosiły współpracę w zakresie transgranicznej sprzedaży hurtowej CBDC. A to prawdopodobnie nie wszystkie wydarzenia z ostatnich siedmiu dni: 86 proc. banków centralnych bada mechanikę i potencjalne korzyści z wprowadzenie CBDC.
– Projekt CBDC wpłynąłby na politykę monetarną, finansową, na kwestie stabilności, ochrony konsumentów, kwestii prawnych i prywatności. Wymaga starannego przemyślenia i analizy — w tym zaangażowania opinii publicznej i wybranych jej przedstawicieli - mówi Jerome Powell, przewodniczący Rezerwy Federalnej.
Czynniki napędzające rozwój i wdrażanie CBDC są proste, nieubłagane i coraz silniejsze: