Deficyt podany do wiadomości publicznej o godzinie 20.00 czasu polskiego okazał się nieznacznie lepszy od prognoz i wyniósł 38,2 mld USD wobec prognozowanych 40 mld USD. Po braku jakiejkolwiek reakcji widać po pierwsze, że taki odczyt nikogo nie zaskoczył i po drugie, że rynek nie czekał na sygnał z tego obszaru publikacji makroekonomicznych. Warto tutaj jest także wspomnieć, że ostatnie godziny na rynku eurodolara były znacznie uboższe w ilości przeprowadzanych transakcji także ze względu na święto w Japonii.
Tak, czy inaczej analizując zachowania zmian cen na rynku eurodolara widać jest coraz wyraźniej, że większość inwestorów z pewnością zdaje sobie sprawę, że długość konsolidacji i jej zawężający się zakres są wprost proporcjonalne do dynamiki i wielkości ruchu następującego po niej. Wszystko to powoduje, że rynek w miarę upływu czasu robi się coraz płytki i bardziej nerwowy.
Wtorek ze względu na zapowiedziane publikacje makroekonomiczne nie daje podstaw, by określić go jako istotny dla rynku eurodolara. Najważniejsze dane, te które mają szanse wywołać większą zmienność to: indeks koniunktury ZEW i bilans handlu zagranicznego z USA za grudzień.
O godzinie 08:57 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,2968 dolara.
Sytuacja techniczna eurodolara: noc na rynku tej pary przyniosła uspokojenie i utrzymanie się kursu w rejonie zasygnalizowanego we wczorajszym komentarzu miejsca charakterystycznego: 1,2950. Większą aktywność byków zaobserwować można było już w godzinach porannych, kiedy to kurs dość dynamicznie podszedł w okolice dużej figury 1,3000. Ruch ten z technicznego punktu widzenia zanegował możliwość spadku notowań poniżej 1,2950 w ciągu najbliższych godzin. Potwierdzają się w związku z tym prezentowane wcześniej założenia o możliwości utrzymania się eurodolara w trendzie bocznym jeszcze przez dwie sesje. Wybicie pomimo, że dość znaczące nie wnosi praktycznie nic nowego do obrazu tej pary. Wskazuje jedynie, że niedźwiedziom jest coraz trudniej umocnić zielonego poniżej 1,2950. Najbliższy opór to obecnie 1,3025 - i to najprawdopodobniej ten rejon określać będzie dzisiejsze ekstremum. Pierwsze istotne wsparcie dla tej pary wyrysować można na 1,2960 - 1,2950.