Wśród stypendystów tego i innych projektów fundacji zostało przeprowadzone badanie, które miało na celu ocenę propozycji zmian przedstawionych w strategii GPW do 2020 roku, jak również, wychodząc szerzej – stawiało pytania o najlepsze rozwiązania dla całego rynku kapitałowego. Aż 50 proc. badanych osób inwestuje obecnie na giełdzie, a 95 proc. było, jest lub zamierza zostać inwestorem na własny rachunek.
Z badania wyłaniają się dwa rekomendowane obszary działań. Pierwszym są inicjatywy mające na celu udoskonalenie obecnych elementów rynku (po stronie podażowej i popytowej), natomiast drugim obszarem jest wprowadzenie rozwiązań, których obecnie brakuje (przez co rynek kapitałowy jest mniej atrakcyjny, czyli de facto ponosi koszt alternatywny).
Wśród elementów wymagających ulepszenia znalazła się konieczność podniesienia płynności, którą można zapewnić m.in. poprzez obniżenie kosztów transakcyjnych i przyciągnięcie nowych grup inwestorów. Ponadto, zostały wskazane również główne rekomendacje w stosunku do emitentów i inwestorów.
Badani stwierdzili, że rynek kapitałowy powinien ewoluować i adaptować do nowych warunków. Niezbędne jest przedstawienie atrakcyjnej oferty, która podniesie konkurencyjność polskiego rynku, a więc wprowadzenie: instrumentów pochodnych na polskie i zagraniczne instrumenty (ETF, opcje), instrumentów rynku towarowego oraz pełne wykorzystanie możliwości systemu UTP. Dodatkowo, uatrakcyjnienie oferty i dostarczenie płynności można byłoby uzyskać poprzez upowszechnienie krótkiej sprzedaży, pożyczek papierów wartościowych oraz szersze zastosowanie ratingów. Za najlepszą drogę rozwoju przyjęto wzrost organiczny, który wymaga jednak oprócz mobilizacji krajowych spółek szerszego wyjścia z ofertą do zagranicznych emitentów, głównie z regionu CEE.
Okazją do dyskusji nad wynikami badania była wtorkowa debata „Nowe spojrzenie na strategię dla rynku kapitałowego" z udziałem prezesa GPW Pawła Tamborskiego, prezesa SEG Mirosława Kachniewskiego oraz dyrektora regionalnego Standard & Poor's Marcina Petrykowskiego. Głos w dyskusji, w imieniu stypendystów fundacji, zabrali dr Tomasz Kubik (Barclays), Paweł Tofil (Banco Espirito Santo Investment) oraz Michał Lasota (Noble Securities).