Pod wątpliwość postawiło to perspektywę przechodzenia do kolejnych faz zdejmowania restrykcji. Na otwarciu sesji na Starym Kontynencie niemiecki Dax spada w kierunku 10500 pkt. i do ubiegłotygodniowych minimów brakuje mu jeszcze ok. 200 pkt. Mocniejsze wsparcie znajduje się natomiast w okolicach 10200 pkt.

Dolar pozostaje stabilny, a kurs EURUSD po wczorajszych zwyżkach w kierunku 1.09 utrzymuje się w okolicach 1.0850. Dziś w centrum uwagi rynków znajdować się będzie wystąpienie szefa amerykańskiej Rezerwy Federalnej Powella, który powinien rozwiać oczekiwania rynkowe na sprowadzenie poziomu stóp procentowych w USA poniżej zera. W tym tonie wypowiadali się już inni przedstawicieli FOMC, nawet ci z gołębiego skrzydła i wyraźnie w tych komentarzach przeważała krytyka takiego rozwiązania. Dziś zatem Powell powinien jasno postawić sprawę, co byłoby argumentem na korzyść amerykańskiej waluty. Na rynku walutowym w defensywie znajduje się za to dolar nowozelandzki po tym jak RBNZ zakomunikował na zakończonym dziś posiedzeniu możliwość wprowadzenia ujemnych stóp procentowych w perspektywie do końca roku. Notowania NZDUSD spadają w kierunku ubiegłotygodniowych minimów na 0.60. Jak na razie poziom stóp procentowych pozostał na niezmienionym poziomie, niemniej jednak RBNZ zdecydował się na zwiększenie programu skupu aktywów. Funtowi w dniu dzisiejszym nie za bardzo pomogły lepsze od oczekiwań dane o marcowej produkcji przemysłowej czy PKB. Dynamika wzrostu gospodarczego w marcu obniżyła się o 5.8% m/m, co jest najgorszym odczytem od blisko 300 lat, niemniej jednak mediana prognoz rynkowych zakładał dużo głębszy spadek. To tylko przedsmak tego czego można spodziewać się w II kw., kiedy Bank Anglii spodziewa się 25% recesji. W całym 2020 brytyjska gospodarka ma się skurczyć o 14%.

Pogorszenie sentymentu nie przeszkadza za bardzo na rynku ropy, gdzie notowania WTI cały czas pozostają w okolicy 25 USD. Zagrożenie przedłużającego się jednak lockdownu może zaciążyć jeszcze notowaniom czarnego złota. Wczorajszy raport API dotyczący zmiany zapasów ropy wskazał na silniejszy od oczekiwań wzrost stanów magazynowych o 7.6 mln baryłek. Oficjalne dane dziś o 16:30. Dziś również kartel OPEC przedstawi swój miesięczny raport dotyczący sytuacji na rynku ropy.

Wykres 1. DE30.f; Interwał dzienny

Wykres 1. DE30.f; Interwał dzienny

DM mBank

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.