Zmiany tamtejszych średnich rynkowych zawierają się w przedziale 0.2-1.4 proc., a przewodził Singapur. To przekłada się na rynek akcji w Europie. Niemiecki DAX rozpoczął dzień od wzrostu wartości i w ramach tej zwyżki zbliża się do poziomu oporu w okolicy 13330 pkt. Co ciekawe, kontrakt CFD na amerykańską średnią przemysłową Dow Jones wyszedł nad 30140 pkt., a tym samym mamy potwierdzenie, że słabość z końca tygodnia nie była zbyt poważna. Gdyby miała zwiastować coś poważnego, to rynek musiałby właśnie teraz dokonać zwrotu w dół i zejść poniżej dołka w okolicy 29720 pkt.
W USA nadal trwają targi nad projektem pakietu fiskalnego. Wcześniej sugerowano, że może być on uchwalony jeszcze w tym roku, ale wciąż nie ma porozumienia. Pojawiła się wprawdzie propozycja polityków z obu partii pakietu opiewającego na 900 mld dolarów, ale nie zyskała ona na razie większości w parlamencie. Równocześnie trwają negocjacje brexitowe, które mają ten sam wyniki - brak porozumienia. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ocenia, że stanowiska obu stron nadal wiele dzieli. A czas płynie. Analitycy wielu banków do tej pory zakładali, że umowa, choćby w ograniczonym zakresie, jednak zostanie podpisana. Jednak podczas weekendu pojawiły się wypowiedzi sugerujące, że zespoły analityków zaczynają redukować szansę i na taki scenariusz.
Za nami dziś już publikacja wskaźnika Tankan w Japonii. Oczekiwano wartości -15 pkt. dla sektora przemysłu i -6 pkt. dla sektora usług, a tymczasem przemysłowa wersja wskaźnika osiągnęła wartość -10 pkt., a usługowa -5 pkt. Także listopadowe dane o produkcji przemysłowej w Japonii okazały nieznacznie lepsze od oczekiwań. Przed nami dziś jeszcze publikacja dynamiki produkcji przemysłowej w strefie euro, która zaplanowana jest na 11:00. Jeśli chodzi o resztę tygodnia to świat przygotowuje się na informacje o inflacji w głównych krajach, a także o amerykańskiej produkcji przemysłowej, która pojawi się jutro. W środę będzie dzień wyjątkowy, gdyż już właśnie tego dnia poznamy wstępne wartości wskaźników PMI oraz dynamikę amerykańskiej sprzedaży detalicznej. W tym dniu również zakończy się posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Dzień później decyzję w sprawie polityki pieniężnej podejmować będzie również Bank Anglii. Tydzień zakończymy posiedzeniem Banku Japonii, danymi o wskaźniku Ifo w Niemczech oraz danymi o sprzedaży detalicznej w Kanadzie.
Na rynku ropy naftowej obserwujemy wzrost ceny w kierunku niedawno wyznaczonych lokalnych szczytów. Cena wróciła nad poziom 47 dolarów za baryłkę (WTI). Złoto tymczasem lekko słabnie, co można odebrać jako próbę kontynuacji zejścia w dół po nieudanej próbie pokonania poziomu oporu na 1860 dolarów za uncję. Obecnie uncja kosztuje 1826 dolarów.
Na rynku walutowym dużych zmian nie notuje się. Wyjątkiem jest zachowanie GBPUSD, które kreowane jest zmianą wartości funta. Można przypuszczać, że póki nie nadejdą ostateczne informacje dotyczące wyników rozmów brexitowych, wyraźnej tendencji raczej nie zaobserwujemy, a faza wahań w pobliżu aktualnych wycen będzie kontynuowana. EURUSD trzyma się znanych poziomów. Obecnie notuje nieznaczną zwyżkę względem piątkowych notowań i znajduje się na 1.2140. USDJPY znajduje się na poziomie wcześniejszych dwóch dołków, a brak odbicia może sugerować, że podaż jednak zdecyduje się zaatakować.