Notowania kontraktu terminowego na S&P 500 kreślą tym samym nowe szczyty wszechczasów powyżej 3760 pkt., a niemiecki Dax próbuje wyjść powyżej 13800 pkt. Temat przewodni pozostaje niezmieniony, jest nim oczekiwanie na normalizację życia gospodarczego wraz z tym, jak wzrastać będzie ilość zaszczepionych osób. W dniu dzisiejszym nastroje kształtowane będą jeszcze przez grudniowe dane PMI, odzwierciedlające stan koniunktury w największych gospodarkach w końcówce 2020 roku. Zgodnie z finalnym odczytem PMI dla chińskiego sektora przemysłowego, indeks spadł w grudniu do 53.0 pkt z 54.9 pkt. przed miesiącem i wstępnymi danymi wskazującymi na utrzymanie listopadowego tempa poprawy koniunktury. PMI dla sektora przemysłowego w strefie euro wyniósł w grudniu 55.2 pkt. wobec 53.8 pkt. odnotowanych w listopadzie, podczas gdy wstępne dane wskazywały 55.5 pkt.
Dobre nastroje i dzisiejsze spotkanie OPEC+ dotyczące ustalenia limitów produkcyjnych poprawia sentyment na rynku ropy, gdzie baryłka WTI dobija do 50 USD. Perspektywy popytu na pierwszą połowę 2021 roku są bardzo niepewne, a producenci debatować będą dziś nad lutowym poziomem wydobycia. Utrzymanie limitów w ryzach w połączeniu z oczekiwaniami na normalizację życia powinno dalej wpierać notowania, podczas gdy znaczące poluzowanie limitów byłoby mocno niedźwiedzim sygnałem dla rynku.
Z początkiem roku złoto wystrzeliło powyżej 1900 USD za uncję, wspinając się na najwyższy poziom od dwóch miesięcy. Liczba nowych przypadków Covid-19 w USA cały czas niepokoi i dobiła do rekordowego poziomu 300 tys., podczas gdy w skali całego globu liczba potwierdzonych przypadków utrzymuje się powyżej 500 tys. Obecnie rozwój epidemii pozostaje niepokojący w Wielkiej Brytanii, gdzie liczba nowych przypadków przekracza 50 tys., a dziś rozpoczną się tam szczepienia z wykorzystaniem preparatu AstraZeneca. Słabość dolara przekłada się jednak na kreślenie nowych szczytów na rynku GBPUSD powyżej 1.36.
Na rynku walutowym dolar pozostaje w niełasce inwestorów, a kurs EURUSD ponownie rusza w kierunku 1.23. Nadzieje dotyczące ożywienia cały czas faworyzują notowania wspólnej waluty wobec dolara. Ryzyko związane z przedłużaniem obostrzeń w Wielkiej Brytanii powinno jednak bardziej ciążyć notowaniom szterlinga.
US500.f; Interwał dzienny