Uwzględniając jednak historię rozprzestrzeniania się wirusa, wydaje się to być pretekstem do częściowej realizacji zysków. W czwartek mamy poznać założenia pakietu fiskalnego nowej administracji Bidena, co powinno utrzymywać uczestników rynku w dobrych nastrojach i sprzyjać popytowi na ryzyko. Propozycja ma dotyczyć m.in. podwyższenia kwoty dodatków dla Amerykanów do 2000 USD oraz całego pakietu inwestycji infrastrukturalnych. Wzrost obaw o popyt z Chin negatywnie oddziałuje na notowania ropy, które cofają się poniżej 52 USD za baryłkę. Złoto natomiast po silnej przecenie z ostatnich godzin wraca w okolice 1850 USD za uncję. Zmienność na rynku żółtego metalu powiązana jest z notowaniami amerykańskiej waluty. Zakładając, że Fed nie zmieni nic w swoim podejściu do polityki monetarnej po wprowadzeniu pakietu fiskalnego, pozytywne środowisko dla notowań złota powinno być utrzymane.
Na rynku głównym tematem ostatnich dni jest odbicie dolara, które na początku tygodnia jest kontynuowane i sprowadza notowania głównej pary walutowej poniżej 1.22. Dla części uczestników rynku amerykańska waluta po przecenie z ubiegłego roku może wydawać się wysoce niedowartościowana, stąd długo wyczekiwana korekta na tym rynku. Sytuacja dolara w 2021 roku powinna jednak uzależniona być postawą Fed. Kluczowe jest to, jak dolar reagować będzie na przybliżającą się perspektywę impulsu fiskalnego. W ostatnich tygodniach tracił bowiem przy twardej deklaracji Fed o utrzymywaniu stóp procentowych na zerowym poziomie jeszcze przez długi czas, co rodzi ryzyko wyższej inflacji. W przeszłości bywało jednak tak, że perspektywa luźniejszej polityki fiskalnej umacniała dolara przez wzrost oczekiwań na odpowiedź ze strony władz monetarnych. Zakładając, że Fed nic nie zmieni w swoim podejściu, trudno jeszcze kreślić pozytywne scenariusze dla amerykańskiej waluty.
Kalendarium makroekonomiczne w tym tygodniu nie należy do najciekawszych, a uwaga rynkowa skupiać się będzie na zmianie przejmowaniu władzy w USA przez administrację Bidena. Plany dalszej ekspansji są oczywiste, bowiem po ubiegłotygodniowych wyborach w Georgii Kongres nie będzie już tu hamulcowym i powinno sprzyjać to popytowi na ryzyko. Elementem niepewności jest natomiast stanowisko wobec Chin i perspektywa poprawy stosunków pomiędzy dwoma największymi gospodarkami.
GOLD.f; Interwał dzienny
Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.