Poprzednie dwa tygodnie na rynkach były zdominowane przez zmiany na rynku długu, ale teraz sytuacja zaczyna się stabilizować, a akcje wracają powoli do swojego naturalnego trendu w sytuacji, gdy ożywienie w gospodarce w wyniku luzowania obostrzeń się przybliża. Publikowane dziś wskaźniki koniunktury gospodarczej PMI za luty potwierdzają umacniające się momentum wzrostowe. Indeks liczony dla przemysłu wszystkich krajów strefy euro wzrósł w lutym do 57.9 pkt. z 57.7 pkt. wskazanych we wstępnym odczycie i 54.8 pkt. odnotowanych w lutym.
Z frontu walki z pandemią płyną kolejne dobre wieści. Jednodawkowa szczepionka J&J została w ekspresowym tempie zatwierdzona w USA przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków. Zwiększa to w znaczący sposób skalę dostaw w USA. J&J informuje, że jest gotowy dostarczyć na rynek do końca marca 20 mln szczepionek. Wyniki badań przeprowadzonych na próbie 43 tys. wskazują na jej 72% skuteczność jeśli chodzi o uniknięcie ciężkiego przebiegu choroby i 100% w przypadku zapobiegania śmierci. Preparat J&J ma być również skuteczny ma mutacje koronawirusa. Ze szczepionką wiązane są duże nadzieje, bowiem tylko jedna dawka może zdecydowanie ułatwić cały proces dystrybucji. Spekuluje się, że szczepionka J&J w Unii może być zatwierdzona do końca marca.
Wyjątkowo dobra postawa amerykańskiej waluty dziś może być właśnie efektem oczekiwań na jeszcze większe usprawnienie procesu szczepień w USA. Jak efektywny proces dystrybucji i perspektywa otwierania gospodarki jako jednej z pierwszych po pandemii może wpływać na walutę widzieliśmy już po notowaniach szterlinga. Teraz podobnej presji może być poddawana amerykańska waluta. Para EURUSD ze względu na pozytywną korelację wspólnej waluty z ryzykiem nie jest najlepszym instrumentem do gry na długo na dolarze. Kurs USDJPY wychodzi dziś na półroczne maksima i powoli dobija do 107. Na rynku surowcowym poprawa sentymentu pozytywnie odbija się na notowaniach ropy. W tym przypadku kluczowe będzie jednak czwartkowe spotkanie krajów OPEC+, a potencjalne sugestie świadczące o możliwości poluzowani limitów przemawiałyby za korektą. Uspokojenie sytuacji na rynku długu pozytywnie wpływa również na złoto, które ma szansę wrócić w okolice 1800 USD za uncję.
US500.f; Interwał dzienny
Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.