Główne indeksy pozostają jednak w pobliżu ostatnich szczytów, a skala wzrostu awersji do ryzyka jest raczej niewielka. Wyższe rentowności umacniają dolara i ciążą cenom złota. Z frontu walki z pandemią pojawiają się raczej uspokajające sygnały. Informacje z Wielkiej Brytanii wskazują, że do czerwca wszyscy dorośli obywatele mają być zaszczepieni, co daje nadzieje, że w dalszej części roku kolejne kraję będą szły tą drogą. Wyższe rentowności, choć mogą wprowadzać trochę zamieszania na rynku i skutkować odpływem kapitału od akcji, nie powinny zmieniać długoterminowego trendu wzrostowego. Ten ze względu na nadzieje związane z odbudową i poprawą zysków firm powinien pozostawać niezagrożony. Szczególnie, że ze strony polityki fiskalnej wsparcie cały czas będzie bardzo mocne. Pewne przetasowania mogą jednak pojawiać się pomiędzy poszczególnymi sektorami. Nowe technologie nie świecą już tak jasko jak podczas pandemii i tradycyjne branże mogę obecnie nadrabiać nieco dystans. Po podpisaniu pakietu stymulacyjnego w USA Joe Biden przechodzi do pierwszej od dłuższego czasu podwyżki podatków, co prawdopodobnie będzie się skupiać na największych amerykańskich firmach.

W gronie G10 pozytywnie wyróżnia się dziś dolar nowozelandzki, wsparty doniesieniami o możliwym przejęciu jednego z dużych przedsiębiorstw, co powinno zwiększyć popyt na NZD. Zmienność na rynku walutowym nie jest duża. Kurs USDJPY cały czas stopniowo pnie się na północ, a w tym tygodniu kluczowym wydarzeniem będzie posiedzenie Banku Japonii. Ten zapowiedział, że na marcowym spotkaniu dokona fundamentalnej rewizji swojej polityki pieniężnej. W przeszłości w takich momentach miały miejsce istotne zmiany, choć bywało i tak, że kończyło się na niczym. Ostatnio we wrześniu 2016 r. ogłoszono strategię kontroli krzywej rentowności. Po tym wydarzeniu jen odnotował blisko 10% przecenę na przestrzeni kilku kolejnych tygodni. W obecnym momencie, gdy globalna gospodarka próbuje wyjść z zapaści po pandemii, podobne działania nie wydają się przesadnie prawdopodobne, więc poziom ekscytacji powinien być obecnie stonowany.

Początek tygodnia na rynku surowcowym przebiega spokojnie. WTI znalazła nowy punkt krótkoterminowej równowagi w okolicy 65-66 USD za baryłkę, a złoto stabilizuje się przy 1730 USD za uncję. Dziś w kalendarium można zwrócić uwagę jedynie na marcowy odczyt koniunktury z rejonu Nowego Jorku.

US500.f; Interwał dzienny

US500.f; Interwał dzienny

DM mBank

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.