Niewielkie cofnięcie poniżej tego poziomu dziś rano było dla rynków niewielkim impulsem do kontynuowania wędrówki na północ. Potwierdza to, że tematem przewodnim dla rynków pozostaje jeszcze kwestia rentowności obligacji skarbowych. Te w najbliższym czasie powinny być kształtowane przez wydźwięk rozpoczynającego się dziś dwudniowego posiedzenia Fed, po którym opublikowane będą najnowsze projekcje makroekonomiczne poszczególnych członków Komitetu. Istotne będzie w jaki sposób wprowadzenie impulsu fiskalnego przełoży się na perspektywy inflacji oraz jak Fed podejdzie do możliwości przekroczenia celu inflacyjnego. Amerykańscy bankierzy centralni zgodzili się już jednak, aby cel traktować symetrycznie. To znaczy że w sytuacji, gdy dynamika cen utrzymywała się poniżej niego, będą oni mogli dopuszczać możliwość jego przekroczenia przez pewien czas. Nie wiemy jednak przez jak długo ani jak duże przekroczenie celu będzie tolerowane przez Fed. Wiele z tych kwestii może też rozjaśnić jutrzejsza konferencja prasowa po posiedzeniu. Jej ton powinien pozostawać jednak bardzo zachowawczy i podkreślający, że ostatnie odczyty inflacji zaskakiwały po niższej stronie.
Na rynku walutowym kurs EURUSD przed rozpoczynającym się posiedzeniem Fed stabilizuje się i taki stan rzeczy może się utrzymać do jutrzejszego wieczoru. W gronie G10 niekorzystnie wyróżnia się funt szterling, któremu ciążą tarcia pojawiające się na linii z Unią. Ta planuje bowiem podjęcie kroków prawnych za niewywiązywanie się z kluczowych punktów porozumienia dotyczącego Irlandii Północnej. Istnieje nawet możliwość wprowadzenia dodatkowych ceł na Wielką Brytanię z tego powodu. Kurs GBPUSD spada w kierunku 1.38. W czwartek czeka nas jeszcze posiedzenie Banku Anglii, niemniej jednak w jego przypadku nie powinniśmy się jeszcze spodziewać rewolucji, a tamtejsi bankierzy centralni będą jeszcze chcieli poobserwować skutki opuszczenia Wspólnoty i zakończenia okresu przejściowego. Kurs AUDUSD minimalnie spada po tym jak Bank Rezerwy Australii podkreślił, że tempo odbicia koniunktury może osłabnąć wraz z wycofaniem się niektórych programów wsparcia rządowego.
Ropa nieznacznie spada wraz z tym jak rynek nabrał pewnych wątpliwości o tempo kampanii szczepień w Europie po wycofaniu przez niektóre kraje preparatu AstraZeneca. Złoto tym czasem czeka na wynik posiedzenia Fed i stabilizuje się w okolicy 1730 USD za uncję.
US500.f; Interwał dzienny
Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.