Notowania kontraktu terminowego na S&P500 ponownie osuwają się w kierunku 4300 pkt., a niemiecki Dax schodzi w okolice 15000 pkt. W końcówce minionego tygodnia inwestorzy bez wątpienia ucieszyli się z lepszych od prognoz danych ISM dla amerykańskiego przemysłu, czy indeksu Michigan, który obrazuje nastroje gospodarstw domowych w USA. Widać, że mimo rozprzestrzeniania się wariantu delta, sytuacja nie wygląda tam źle, jak niektórzy się tego obawiali. Na początku nowego tygodnia ponownie uwagę przykuwają notowania Evergrande, które zostały zawieszone po raporcie o sprzedaży znaczącej części akcji. Zbliżają się kolejne płatności zobowiązań, a spółka posiada niewielkie pole manewru w tej kwestii. Deweloper miał wydać zgodę na sprzedaż pakietu kontrolnego w celu zebrania niezbędnych środków. Sama transakcja miałaby opiewać na blisko 5 mld USD i dawać krótkoterminową ulgę spółce. Fundamentalnie nie pojawiły się na rynku nowe informacje, które mogłyby zwiększać w istotny sposób rynkową niepewność. Nie można więc wykluczać scenariusza szybkiego podkupowania dołków.
Mimo podwyższonego poziomu awersji do ryzyka dolar oddaje część ostatnich zwyżek, a kurs EURUSD wraca powyżej 1.16. Sprzyja temu stabilizacja amerykańskich dziesięciolatek poniżej 1.5%. W gronie G10 kiepsko radzą sobie notowania dolara nowozelandzkiego, ze względu na przedłużające się restrykcje z rejonie Auckland. Relatywnie dobrze radzi sobie za to dolar australijski oraz kanadyjski. Bardziej ryzykowne aktywa wsparła informacja o eksperymentalnym leku Merck, który miałby obniżać ilość hospitalizowanych przypadków oraz zgonów o połowę. Jego powodzenie z pewnością poprawiałoby perspektywy wzrostu.
Notowania ropy w przypadku odmiany WTI rozpoczynają tydzień powyżej 75 USD za baryłkę. Dll przyszłości notowań kluczowy będzie dziś wynik spotkania OPEC+, na którym mogą być dostosowane poziomy wydobycia, ze względu na spadające zapasy w globalnej gospodarce. Jeśli dotychczasowe limity zostałyby utrzymane, byłby to argument przemawiający na wyjściem notowań na nowe ekstrema. Rosja może jednak wywierać coraz większy nacisk na Arabię Saudyjską w sytuacji gdy globalny rynek ropy ulega zacieśnieniu. Dotychczasowe ustalenia pozwalają na wzrost wydobycia o 400 tys. baryłek miesięcznie. Jeśli ilość ta zostanie istotnie zwiększona, będzie to czynnik przemawiający za korektą na rynku czarnego złota.
US500.f, Interwał Dzienny
Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.