Presja na ryzykowne aktywa generowana jest przez dalszy wzrost rentowności obligacji skarbowych, choć wczoraj już było widać pierwsze próby podkupowania dołków po lepszych wynikach Bank of America, Morgan Stanley czy UnitedHealth. Pozytywnie też zaskoczyły prognozy sprzedaży Procter & Gamble. W trakcie sesji azjatyckiej sentyment dodatkowo wsparły informacje o możliwości poluzowania regulacji chińskim deweloperom, co pomogłoby w wyjściu z kryzysu. Ludowy Bank Chin zdecydował się także na dzisiejszym posiedzeniu na kolejną obniżkę stóp, w celu zapewnienia gospodarce wystarczającego wsparcia. Wśród publikacji wyników spółek uwagę dziś należy zwrócić na rezultat działalności Netflixa w IV kw. Z rynkowego punktu widzenia istotne są jeszcze napięcia geopolityczne związane z ryzykiem inwazji przez Rosję na Ukrainie.
Na rynku surowcowym notowania utrzymują się na 7-letnich szczytach, podczas gdy złoto dość zaskakująco wybiło się powyżej strefy oporu na 1830 USD i znajduje się obecnie ok 10 dolarów wyżej. Eurodolar kontynuuje odbicie w kierunku 1.14. Opublikowane dziś rano dane o inflacji PPI w Niemczech zaskoczyły zdecydowani po wyższej stronie w grudniu. Inflacja w skali rocznej podskoczyła do 24.2% r/r, podczas gdy rynek spodziewał się 19.4% r/r, co obrazuje presję związaną z cenami surowców oraz utrzymujące się zatory w łańcuchu dostaw. W gronie G10 dobrze wyglądają notowania dolara australijskiego, a para AUDUSD wychodzi powyżej 0.72 po lepszych od prognoz danych z rynku pracy. Stopa bezrobocia spadła bowiem aż do 4.2% z 4.6% odnotowanych w listopadzie i mediany prognoz rynkowych na poziomie 4.5%. Zatrudnienie wzrosło natomiast o 64.8 tys. wobec spodziewanych 43.5 tys., co zwiększa oczekiwania na zaostrzenie tonu przez RBA i rozpoczęcie podwyżek jeszcze w 2022 roku. Dotychczas rynek spodziewał się, że cykl zacieśniania polityki monetarnej rozpocznie się w 2023 roku.
Dziś w kalendarium uwagę należy zwrócić na publikację minutek z ostatniego posiedzenia EBC, które będą obrazować jak wygląda dyskusja dotycząca ryzyk inflacyjnych wewnątrz Rady Prezesów. Z danych natomiast ważny będzie cotygodniowy odczyt dotyczący ilości nowych bezrobotnych oraz regionalny indeks koniunktury gospodarczej z Filadelfii za styczeń. Dane te, jako pierwsze powinny obrazować spowolnienie aktywności związane z ponownym rozprzestrzenianiem się wirusa.
US500.f, Interwał Dzienny
Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.