Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
– Dla byków pierwszym wyzwaniem jest linia oporu w okolicach 18 100–18 150 pkt, która została określona przez 50-dniową średnią kroczącą – wskazują analitycy firmy XTB.
Czy giełdowe indeksy faktycznie powalczą o wyższe poziomy? Wydaje się, że w drodze do nich zniknęła, przynajmniej na razie, jedna z przeszkód, czyli ryzyko eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie. Nie oznacza to jednak, że w otoczeniu nie ma potencjalnych zagrożeń. – Ten tydzień może się okazać niestabilny dla rynków. Poznamy wiele raportów z wynikami firm, co może wpłynąć na nastroje inwestorów na giełdzie – uważają eksperci XTB. Dużo znów będzie zależało od spółek technologicznych. To one w ostatnich miesiącach napędzały hossę na Wall Street. Tylko w tym tygodniu poznamy wyniki takich spółek, jak m.in. Meta Platforms, Alphabet czy też Microsoft.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
O obliczu I półrocza na rynkach w dużym stopniu zdecydował dolar - jego konsekwentne osłabienie, przypominające początek poprzedniej kadencji Trumpa, popchnęło w górę rynki wschodzące, na czym skorzystały też polskie akcje. Nasz Portfel edukacyjny notował półrocze najlepsze od... 2009 r.
Po rewelacyjnym pod względem stóp zwrotu I półroczu warszawskiej giełdy eksperci pozostają umiarkowanymi optymistami, jeśli chodzi o jej zachowanie w II połowie roku.
– Dziś być może jesteśmy świadkami odejścia od reguły „safe haven”, że jeżeli coś się dzieje, to pieniądz płynie do Stanów Zjednoczonych – mówi dr Kamil Gemra.
Sezonowość sprzyja obecnie inwestorom na warszawskiej giełdzie. Historycznie, lipiec jest bowiem jednym z najlepszych miesięcy na GPW – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
– Rynek z reguły z dwu-, trzykwartalnym wyprzedzeniem zaczyna dyskontować przyszłe zdarzenia w gospodarce, dawałoby nam to okolice lata czy też jesieni, wtedy ceny złota ponownie mogą zacząć się ożywiać – mówi Tomasz Gessner, główny analityk firmy Tavex.